Teknoloji

Intel 12. Jenerasyon Sistemde PCIe 5.0 SSD Testi: 13.8 GB/sn

Intel’de Baş Performans Stratejisti olan Ryan Shrout, önümüzdeki hafta yapılacak CES 2022 fuarı sırasında PCIe 5.0 SSD’lerin tanıtımını yapmayı planlıyordu. Ne yazık ki şirket, aktifliğe fizikî olarak katılma planlarını iptal etti ve sanal etkinliklerle yeni teknolojilerini sunacak.

Planlanan sunumlardan birinde Core i9-12900K donanımlı sistem üzerinde birinci PCIe 5.0 SSD’ler çalıştırılacaktı. Shout ise aktifliği beklemeden sunumunu toplumsal medya üzeri hesabından yapmaya karar verdi. Burada aslında kurumsal pazara hitap eden ve kısa mühlet evvel tanıtılan Samsung PM1743 PCIe 5.0 SSD kullanıldı. PM1743, 1,92 TB ile 15,36 TB ortasında değişen kapasitelerde satışa sunulacak.

Demo temel olarak 7 GB/sn’ye ulaşan üst seviye WD Black PCIe 4.0 SSD ile 13.7 GB/sn’ye kadar çıkan Samsung SSD’nin kıyaslamasını kapsıyor. Şoförün yazma suratının ise 6.6 GB/sn’ye kadar ulaştığı bildiriliyor.

İşleri daha da değişik hale getiren Ryan Shrout, 28 GB/sn’ye ulaşmak için iki Samsung PCIe 5 SSD’yi tek bir sisteme kurdu. Lakin Intel Alder Lake sistemindeki sonlu sayıda PCIe 5.0 sınırı nedeniyle harici GPU’nun çıkarılması gerekiyordu.

PCIe Gen5 SSD’lerin öncelikle kurumsal alana ulaşmasını ve 2022 içinde piyasaya çıkmasını bekliyoruz. O denli ki kısa vakitte popülerlik kazanması pek muhtemel görünmüyor ve 2023 yılında tüketicilerin bu depolama ünitelerini kullanmaya başladığını görebiliriz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu