Teknoloji

Intel, 12. Kuşakta AVX-512’yi Devre Dışı Bırakmayı Planlıyor

Intel’in 12. Jenerasyon Alder Lake işlemcilerinde AVX-512 etkinleştirmesini büsbütün ortadan kaldırdığı bildiriliyor. Yonga üreticisi muhtemelen bunu yapmak için anakartlara yönelik yeni bir mikro kod güncellemesi yayınlayacak. Intel AVX-512‘yi Rocket Lake ile ana akım tüketicilere sunmaya odaklandı, Alder Lake için ise durum bu türlü olmayacak.

Mavi kadronun Alder Lake CPU’larının AVX-512 komut setini desteklediği resmi olarak belirtilmese de, ‘Gracemont’ verimlilik çekirdeklerini devre dışı bırakarak ve ‘Golden Cove’ performans çekirdeklerini çalışır durumda bırakarak etkinleştirmek mümkün. Bu da standart AVX2 komutlarından biraz daha güzel performans ve daha yüksek verimlilik sağlıyor. Verimlilik çekirdeklerinin birtakım iş yüklerinde kendi avantajları var, lakin AVX-512 komut setinin daha yüksek verimlilik sunduğu söyleniyor. Örneğin PlayStation 3 RPCS3 emülatörünün geliştiricisi, Core i9-12900K üzerinde AVX-512’yi etkinleştirdiğinde emülatör performansının güzelleştiğini ortaya koymuştu.

Igor’s Lab‘a nazaran Intel, anakart üreticilerini yeni bir BIOS güncellemesi yapmaya yönlendirecek ve bu durum büsbütün değişmek üzere. Bildiğiniz üzere yakında “K olmayan” 65W işlemciler piyasaya sürülecek. Core i5 ve Core i3 üzere daha alt düzeylerde performans çekirdekleri ve hibrit mimari bulunmuyor. Teknoloji devinin atılımı ise duyurudan çabucak evvel geldi.

Bu çipler, AVX-512 özelliklerinin kullanılabileceği giriş düzeyi sunucular ve iş istasyonları için güzel bir potansiyele sahip. Intel bunun olmasını istemiyor ve komut setinin takviyesini denklemden çıkarmak için ellerinden geleni yapıyorlar. Öte yandan Igor’s Lab, standart AVX2 talimatlarının HWiNFO’da ‘IA: Max Turbo Limit – Yes’ olarak algılanan tüm hibrit çiplerde çok katı bir termal kısıtlama özelliğine sahip olduğunu söylüyor.

IgorLabs ayrıyeten AVX-512’nin gücünü Alder Lake üzerinde test etti ve çok daha uygun sonuçlar elde etti. Alman yayını, AVX-512 ile güç verimliliğinin AVX2’den daha uygun olduğunu belirtti.

Tüm iş yüklerinin AVX-512’den yararlanmadığını hatırlatalım. Bu bağlamda hem performans hem de verimlilik çekirdeklerinin birlikte çalışmasından yararlanan çok sayıda iş yükü var.

Nihayetinde Intel, Alder Lake silikonunda ayarlanan AVX-512 talimatını birleştirmedi ve yonga üreticisi yakın gelecekte AVX-512 fonksiyonelliğini kesin olarak ortadan kaldırmak için elinden gelenin en düzgününü yapıyor. Bu değişimden uzak kalmak için kullanıcılar mevcut anakart BIOS’una bağlı kalabilir. Lakin bir noktada yeni bir sürüme geçmek isteyenler AVX-512 dayanağını devre dışı bırakan güncellenmiş mikro kodları uygulamış olacak.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu