Teknoloji

Intel 13. Kuşak ile Önbellek Ölçüsü Kıymetli Ölçüde Artabilir

CES 2022 etkinliğinde birinci kere karşımıza çıkan AMD Ryzen 7 5800X3D işlemci, mevcut Zen 3 mimarisiyle birlikte yeni 3D V-Cache teknolojisini bir ortaya getirecek. Bu teknoloji kısa müddet evvel EPYC Milan-X işlemcide test edilmişti ve düşük gecikmelerle birlikte başarılı sonuçlar vermişti. AMD ise bu 3D önbellek yığınlama teknolojisiyle 12. Kuşak Alder Lake işlemcileri geride bırakmayı hedefliyor.

Mavi ekip bunu fark etmiş olacak ki kalıp içi önbellek boyutlarında büyük bir artış planlıyor. Daha evvel birçok defa bahsettiğimiz Intel 13. Jenerasyon Raptor Lake işlemciler, mevcut Alder Lake’in yerini alacak ve 2022 yılının sonlarına gerçek çıkış yapmasını bekliyoruz.

Intel, yeni söylentilere nazaran Raptor Lake-S için “toplamda 68 MB” önbellek kullanacak. Bu işlemciler sekiz performans çekirdeği ve dört verimlilik çekirdeği (her kümede dört çekirdek) kümesine sahip olacak. Mevcut jenerasyonda her bir Golden Cove performans çekirdeği 1.25 MB L2 önbellek kullanıyordu. Raptor Lake ile her çekirdeğe 2 MB önbellek ayrılacak.

Tıpkı vakitte tek bir “Gracemont” verimlilik çekirdeği kümesinde dört CPU çekirdeği bir L2 önbelleği paylaşıyor. Alder Lake ile küme başına 2 MB önbellek kullanılıyordu, lakin Raptor Lake ile bu ölçü 4 MB ile iki katına çıkacak.

Paylaşılan L3 önbellek ise 30 MB’dan 36 MB’a kadar ulaşacak. Nihayetinde ise L2 + L3 önbellek toplamının 68 MB üzere kapasitelere ulaştığını görebiliriz. Sonuç olarak rekabet yeniden son tüketiciye yarıyor ve iki çip üreticisi ortasındaki kıyasıya rekabet devam ediyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu