Teknoloji

Intel Alder Lake-N Detaylanıyor: Gracemont ve Xe-LP

Intel, masaüstü bilgisayarlar, dizüstü bilgisayarlar ve ultra ince dizüstü bilgisayarlar için sayısız Alder Lake işlemci piyasaya sürmüştü. Mavi kadro 12. kuşak için çalışmalarını sonlandırmış değil ve diğer kategoriler için de yongalar geliyor: ultra düşük güçlü ve düşük maliyetli bilgisayarlar.

Teknoloji devi artık sadece küçük ve güç tasarrufuna odaklanan Gracemont çekirdeklerini barındıran Alder Lake-N ailesini hazırlıyor. Her ne kadar sadece E-core’lar kullanılsa da bu SoC’ler aslında hayli önemli performanslar sergileyebilir.

Intel’in Alder Lake-N serisi, önyükleme günlüğüne nazaran küme başına 2 MB L2 ve paylaşılan bir genel L3 önbelleğe sahip. İki dört çekirdekli kümeyle birlikte Gracemont mikro mimarisinde dayanan sekiz adede kadar çekirdek sunulacak.

Gracemont’u her ne kadar küçük verimlilik çekirdeği olarak bilsek de performansı hayli tesirli. Sekiz Gracemont çekirdeği, Skylake üzere evvelki jenerasyon ‘büyük’ ​​çekirdeklerle karşılaştırıldığında bile başarılı bir performans vaat ediyor. Bununla birlikte, Intel’in yakında çıkacak düşük güçlü/düşük maliyetli PC platformu yaklaşık üç yahut dört yıl evvel piyasaya sürülen premium PC’lerle eşit performans sunabilir.

SoC ayrıyeten Intel’in Xe-LP mimarisi ve medya/görüntüleme motorlarına dayalı 32 yürütme ünitesine sahip entegre bir GPU’ya sahip. Xe-LP mimarisi ise yeni medya kodlama/kod çözme özelliklerini (AV1, H.264, H.265, Dolby Vision ve 8K60p takviyesi ile) destekliyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu