Teknoloji

Intel ARC A370M Harici Taşınabilir GPU Teste Girdi

Uzun müddettir merakla beklenen Intel Arc Alchemist taşınabilir ekran kartlarıyla ilgili kimi teknik özellikleri öğrenmiştik. Duruma bakılırsa Xe-HPG mimarili DG2 GPU’lar birinci olarak taşınabilir platforma gelecek. Bapco web sitesindeki yeni bir giriş ise bu işlemcilerden biri olan Arc A370M modelini gün yüzüne çıkardı.

CrossMark testi grafik performansıyla ilgili değil ve bunun platformlar ortası bir üretkenlik testi olduğunu belirtelim. Arc A370M GPU, Intel’in yeni 12. Jenerasyon Core i7-12800H 14 çekirdekli işlemcisine sahip bir dizüstü bilgisayarda kullanılıyordu.

Sistem “Intel Corporation AlderLake-P DDR5 RVP” olarak algılanıyor ve bunun bir yeterlilik örneği olduğu kestirim ediliyor. Ayrıyeten DDR5 ibaresinden anlaşılacağı üzere, bu DDR5 4800 MHz bellek kullanılmış bir mühendislik testi örnek sistemi.

Aslında ARC A370 grafik işlemcisini birinci kere görmüyoruz. Acer, CES 2022’de bu GPU birlikte yeni bir Swift X dizüstü bilgisayar piyasaya süreceğini doğruladı. Arc Alchemist serisi daha evvelki sızıntılarda gördüğümüz üzere, “Axxx” halinde pazarlanacak üzere görünüyor.

Özellikler açısından, A370M DG2-128EU grafik işlemcili sahip giriş düzeyi bir model üzere görünüyor. 128 Yürütme Ünitesine sahip olan yonga, 64-bit bellek veriyoluna bağlı ve 14 Gb/sn’de saat suratına sahip 4 GB GDDR6 bellekle birlikte çalışacak. Bu GPU’nun AMD Navi 24 ve NVIDIA GA107 üzere giriş düzey GPU’larla rekabet etmesi beklenen görünüyor.

Intel ARC Alchemist serisinin önümüzdeki ay içinde dizüstü bilgisayarlara gelmesini bekliyoruz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu