Teknoloji

Intel Arc A380 Teste Girdi: RTX 3050 Ti Taşınabilir ile Yarışıyor

Arc Alchemist ekran kartlarıyla ilgili son devirde birçok bilgi gördük ve kartların Mart ayında satışa çıkabileceğini konuşmuştuk. Artık Intel’in duyurusundan evvel sızan birinci onaylanmış harici GPU ile karşı karşıyayız: Arc A380.

Intel Arc A380 oyunculara yönelik Xe-HPG mimarisine dayalı, giriş düzeyine hitap etmesini beklediğimiz bir kart. SiSoftware‘den gelen yeni sızıntılar, masaüstü modelinin 1024 FP32 gölgeleme ünitesi (128 Intel Yürütme Birimi) içereceğini gösteriyor.

Yeni ekran kartı çeşitli SiSoftware kıyaslama testlerine girdi. Şoförlerin ne kadar olgun olduğunu ve optimizasyon durumunu bilmiyoruz, fakat testler hayli yeni tarihli. Arc A380, General Purpose GPU sürece testinde 2870 Mpix/s puan alıyor.

SiSoftware elbette kıyaslama için pek gerçek bir tercih olmayabilir. Yeniden de bir karşılaştırma yapacak olursak, skorun NVIDIA RTX 3050 Ti ve RTX 3050 taşınabilir ekran kartları ortasında yer aldığını belirtelim.

Sızıntıya bakılırsa Intel Arc A3XX serisi nitekim de DG2-128EU GPU’ya dayalı olacak. Üst düzeydeki 512EU GPU’ya dayalı modeller ise A7XX yahut A5XX üzere bir isimlendirmeyle gelebilir. Mavi grubun birinci harici Alchemist kartlarını yaklaşan CES 2022 etkinliğinde duyurmasını bekliyoruz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu