Teknoloji

Intel ARC Battlemage ‘DG3’ Kartlarla İlgili Birinci Ayrıntılar Sızdı

Intel ARC Alchemist serisi ekran kartları 2022 yılının birinci çeyreğinde piyasada yerini almaya başlayacak. Tıpkı vakitte mavililerin planları 2025 yılına kadar dayanıyor ve AMD’ye emsal bir yol izlemelerini bekliyoruz.

Teknoloji devinin Alchemist kartlarını AMD RDNA 1 ailesine, bir sonraki Battlemage serisini ise RDNA 2’ye benzetebiliriz. Moore’s Law is Dead tarafından yayınlanan en son görüntüde, Intel’in DG3 yahut Battlemage kod isimli GPU serisinin ayrıntıları hakkında yeni sızıntılar paylaşıldı.

Şu anda Intel, AMD Radeon RX 6000 ve NVIDIA GeForce RTX 30 serisi ekran kartlarıyka rekabet etmek üzere DG2 ARC Alchemist ailesini duyurmaya hazırlanıyor. Görünüşe bakılırsa birinci olarak orta düzey ve üst seviye grafik kartları tanıtılacak. Duyumlarımıza nazaran yaklaşan serinin en güçlü modeli GeForce RTX 3070 Ti ve AMD Radeon RX 6800/6700 XT ile muadil olacak yahut biraz daha yeterli performans sunacak.

Bununla birlikte Intel’in DG2 ARC Alchemist ile birlikte birinci gerçek oyun şoförlerini sunacağı belirtiliyor. NVIDIA ve AMD, mevcut oyun şoförlerini optimize etmek gayesiyle yıllardır mesai harcıyor. Intel ise 2022 yılında bir başlangıç yapsa da, görünüşe nazaran 2023 ARC markalaması için daha öbür bir yıl olacak.

Intel, MLID kaynaklarından gelen bilgilere bakılırsa yeni kuşak DG3 grafikleri için Tiled-GPU (çok kalıplı-yongalı tasarım) tasarımı üzerinde araştırmalar yapıyor. AMD’nin RDNA 3 serisi ile çok yongalı bir yaklaşım benimsemesi bekleniyor ve Intel bu yolu seçen ikinci GPU üreticisi olabilir. Birebir vakitte Meteor Lake CPU’ların başka CPU/GPU/SOC IP’lerine sahip olacağını düşünürsek, bu entegre grafikler için de yeterli bir tercih olabilir.

Rekabete gelince, Intel’in AMD’yi rakip olarak görmediği ve ARC Battlemange GPU’larıyla NVIDIA Ada Lovelace ekran kartlarını hedeflediği söyleniyor. Yeşil grup sızıntılara nazaran yenil kuşak kartlarını 2022 yılının sonuna kadar piyasaya sürmüş olacak. Intel ise rakiplerinin atılımlarını bekleyerek 2023 yılındaki DG3 Battlemage duyurusuyla rekabete girişecek. Bu noktada mavi kadronun yapacağı fiyatlandırmalar epeyce değerli.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu