Teknoloji

Intel Core i9-12900HK, Apple M1 Max ile Karşı Karşıya

Intel’in en yeni amiral gemisi taşınabilir işlemcisi Core i9-12900HK, bu platformda sadece AMD ile değil Apple ile de çaba ediyor. Dizüstü bilgisayarlarda kullanılacak olan işlemci test edildi ve Apple’ın M1 Max’iyle kıyaslandı.

Her iki işlemci de farklı mimarilerden yararlanıyor ve direkt karşılaştırmalar yapmak biraz sıkıntı. Bununla birlikte Geekbench 5, HandBrake ve Cinebench R23 dahil olmak üzere kimi testler her iki donanım çeşidi üzerinde de çalışıyor.

12. Jenerasyon Alder Lake ailesinin önderi Core i9-12900HK, azamî performans için tasarlanmış ve güçlü bir soğutma alt sistemine sahip MSI GE76 Raider’da bulunuyordu. M1 Max ise yaratıcılar, geliştiriciler ve üretkenlik düşünenler için tasarlanmış Macbook Pro’da kullanılıyor.

Core i9-12900HK, Geekbench 5 tek çekirdekli testte M1 Max’ten %3 ve çok çekirdekli testte %6 daha güzel performans gösterdi. Yani ortadaki fark yok denilecek kadar az. Cinebench R23’te ise çok çekirdekli iş yükünde M1 Max’e nazaran %30’a kadar daha fazla performans sağladı. Fakat yeniden GE76 Raider’ın daima iş yüklerinde daha yüksek performansı ortaya çıkaran güçlü soğutma sistemini hesaba katmamız gerekiyor. O denli ki farklı dizüstü bilgisayarlarda yapılan testleri görmek gerekli.

Öte yandan güç tüketimi bilhassa taşınabilir işlemciler için çok kıymetli. Bu bahiste Apple M1 Max tartışmasız bir numara. Apple, M1 Max için bir TDP bedelinden bahsetmese de Core i9-12900HK 45W temel güce ve 115W azamî turbo güç derecesine sahip.

MacBook Pro 2021 pil testlerinde 15 saat 31 dakika, MSI GE76 Raider ise tıpkı ortamda 4 saat 5 dakika dayandı. Fakat iki aygıt ortasında birçok donanım farklı var ve direkt karşılaştırma yapmak çok adil değil. Yeniden de Apple’ın bu hususta üstün olduğunu rahatlıkla söylemek mümkün.

Intel, Alder Lake ile büyük adımlar attı ve Core i9-12900HK genel olarak M1 Max’ten daha süratliydi. Oyun oynayanlar ise kestirim edebileceğiniz üzere esasen Windows tabanlı sistemlere yönelecek. Apple’ın SoC’i ise güç tüketimi ve verimliliğiyle değerli avantajlar sunuyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu