Teknoloji

Intel, CPU Güvenlik Açıkları Konusunda AMD’yi Amaç Aldı

Intel’in AMD’ye yönelik kamuoyu baskıları son vakitlerde artmaya başladı. Mavi grubun işvereni Gelsinger, son vakitlerde kırmızı grubu topa tutmaya başlamıştı. Artık Intel yeni bir rapor yayınlarken CPU’ları geçen yıl bildirilen güvenlik açıklarıyla kıyasladı.

Şirkete nazaran 2021 yılında Intel tarafında 16 güvenlik açığı ortaya çıktı ve AMD’nin işlemcilerinde bu ölçü neredeyse iki kat (31) daha fazlaydı. Intel, GPU güvenlik açıkları kelam konusu olduğunda daha berbat durumdaydı, fakat bu istatistik için cürmü rakibine atıyor.

Yayınlanan 2021 eser güvenliği raporu, şirketin geçen yıl 226 güvenlik sorunu için hafifletmeler sağladığını, bunların 113’ünün (%50) Intel çalışanları tarafından keşfedildiğini ve 97’sinin (%43) yanılgı ödül programı aracılığıyla bildirildiğini ortaya koyuyor.

Raporun bir kısmı Intel ve AMD Ortak Güvenlik Açıkları ve Etkilenme (CVE) sayılarını karşılaştırıyor. Intel’in 2021’de bildirdiği 16 CPU güvenlik açığından 10’u dahili olarak keşfedildi ve 6’sı kusur ödüllerinden geldi. AMD’nin ise tümü “dış kaynaklı” araştırmalardan gelen 31 CPU güvenlik açığına sahip olduğu belirtilmiş.

GPU’lar kelam konusu olduğunda, 15 dahili ve 36 yanılgı programından olmak üzere toplam 51 Intel güvenlik açığı rapor edildi. AMD cephesinde ise yalnızca 27 kusur bulundu. Lakin Intel’in kendi uyarısı var: Radeon RX Vega M grafikli Intel Core İşlemciler için CVE INTEL-SA-00481, AMD bileşenlerini etkileyen 23 güvenlik açığı içeriyor.

Bu haftanın başlarında Intel, kusur ödül programını Project Circuit Breaker isimli bir projeyle genişletmeye karar vermişti.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu