Teknoloji

Intel Ekran Kartı Testte: RTX 3070 Ti’den Daha Süratli

Intel’in Arc Alchemist serisini olağan olarak bu çeyrekte bekliyoruz ve birinci duyuruların model platforma özel olma ihtimali var. Masaüstüne gelmesini beklediğimiz en az üç başka GPU var, lakin kimi sızıntılarda beş adede kadar farklı kartlar ortaya çıkmıştı. Artık ise 512 Yürütme Ünitesine sahip DG2-512EU silikonunu kullanan ekran kartına ilişkin kimi performans kıymetleri karşımızda.

SiSoftware veritabanında görünen kart, 4096 çekirdeğe sahip ve rapora nazaran 12.8 GB GDDR6 bellekle birlikte listeleniyor. Lakin amiral gemisi modeli 16 GB GDDR6 VRAM ile bekliyoruz ve bu rapordaki küçük bir yanılgı olmalı. Öte yandan kartın 2.1 GHz frekansında çalıştığı bildirildi lakin bunun taban saatler mi yoksa boost saatleri mi olduğunu bilmiyoruz. Söylentiler ekran kartının 2.5 GHz’e çıkabileceğini ve yaklaşık 225W’lık TDP’ye sahip olabileceğini ortaya koyuyor.

DG2-512EU Alchemist GPU 9017,52 Mpix/s puan almayı başarırken, NVIDIA GeForce RTX 3070 Ti tıpkı test kümesinde 8369,51 Mpix/s’lik puan elde ediyor. Yani en azından SiSoftware kıyaslamasına nazaran NVIDIA kartından %7.7’den daha süratli olduğu olduğunu söylemek mümkün.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu