Teknoloji

Intel, Ekran Kartları İçin ARM ve RISC-V Şoför Dayanağı Sağlayabilir

Intel, x86 tabanlı olmayan mimariler için üçüncü taraf harici GPU şoförlerinin geliştirilmesine imkan tanıyan, Linux çekirdek grafik şoförü için hazırladığı bir RFC yama seti yayınladı. Bu Intel’in yakında çıkacak olan harici ekran kartları için çeşitli tarafların şoförler geliştirmesini sağlayacak. Geliştirilen şoförler ise yeni GPU’ların ARM, RISC-V, POWER ve Linux altındaki öteki mimariler üzerinde çalışmasına imkan tanıyacak.

Intel, on yılı aşkın bir müddettir entegre GPU’ların başkan tedarikçisi pozisyonunda oturuyor. Fakat grafik işlemcileri x86 CPU’larının içine gömülü olduğundan ötürü şirketin şoförleri için x86 dışı dayanağı etkinleştirmesine gerek yoktu. Bu nedenle Intel’in tümleşik GPU’lar için sunduğu mevcut grafik şoförleri x86 için derlendi.

Şimdilik Intel’in yayınladığı yama dizisi RFC (request for comments) durumunda ve geliştiricilerin neler yapacağı aşikâr değil. Ayrıyeten yazılımcıların üstesinden gelmesi gereken birçok yazılım ve donanım manisi olacağından, meraklıların Arm yahut RISC-V seçeneklerinden hangisine yöneleceği bilinmiyor.

Meraklıların ve geliştiricilerin dikkatini bir donanım platformuna çekmenin yollarından biri, bunu çok çeşitli yazılım platformlarıyla uyumlu hale getirmek ve insanların denemeler yapmasına müsaade vermek. Linux topluluğu Intel’in yaklaşmakta olan Arc Alchemist grafik kartları ve Xe-HPC hesaplama hızlandırıcıları için maksat pazarlarından biri, bu nedenle mavi kadronun Linux tarafında daha yakın davranması olası.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu