Teknoloji

Intel İşvereni: “AMD Dikiz Aynasında Kaldı”

Intel CEO’su Pat Gelsinger, 11 aydır Intel’e başkanlık ediyor ve bu mühlet zarfında kelamlarını söylemekten hiç çekinmedi. Mavi ekibin işvereni, birtakım alanlarda paydaşlık yaptığı TSMC’den rakibi AMD’ye kadar çeşitli telaffuzlarda bulunmuştu.

Gelsinger artık şirketin başında geçirdiği son 11 ayı anlattığı bir görüntü yayınladı. Burada 12. Jenerasyon Alder Lake lansmanında değinmeyi elbette unutmadı ve AMD’yi “dikiz aynasında” bıraktıklarını vurguladı.

Alder Lake. Birdenbire… Boom! Oyuna geri döndük. AMD müşterilerin [tüketici pazarında] dikiz aynasında ve bir daha asla ön camda olmayacaklar; biz yalnızca pazara liderlik ediyoruz.

Intel’in işvereni, bu sözlerle Alder Lake masaüstü işlemciler ve dolar başına sunduğu performansa atıfta bulunuyor. Lakin masaüstü bilgisayarların yanı sıra çok daha büyük bir pazar hissesine sahip olan dizüstü bilgisayar pazarında Alder Lake’in tesirini şimdi görmedik. Yapılan testler ise 12. Kuşak taşınabilir işlemcilerin süratli bir giriş yapacağını gösteriyor.

Intel CEO’su, yeni liderliğinin Intel’de fecî bir dönüşüm ve değişim suratına ilham verdiğini, tıpkı vakitte dış dünyanın iş ve hayattaki yeni alışkanlıklara ahenk sağlamakla meşgul olduğunu söylüyor.

Gelsinger konuşmasında dört yıllık bir yol haritası boyunca beş üretim teknolojisi için planlarından bahsetti: Intel 7, Intel 4, Intel 3, Intel 20A ve Intel 18A. Aslında 7nm olarak bilinen Intel 4 süreci için çalışmaların sürdüğü ve 2025’in birinci periyodunda bir başlangıç yapılacağı belirtiliyor.

Mavi grubun başkanı şu anda kendinden emin, fakat AMD şimdi son kurşununu atmış değil. CEO Lisa Su, şirketin bir numaralı oyun CPU’su dediği Ryzen 7 5800X3D işlemcisinden ve 3D V-Cache teknolojisinden bahsetmişti. Ayrıyeten 2022 yılının sonlarında yeni Zen 4 mimarisi ve AM5 platformuyla tanışacağız. Lakin savaşta kazanan kim olursa olsun, rekabet her vakit son tüketicilere yarıyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu