Teknoloji

Intel, “K Olmayan” İşlemcilerde Overclock İçin Uyardı

Geçtiğimiz hafta sürat aşırtmacı Der8auer, kilitli Alder Lake işlemciler için birtakım BCLK overclock denemeleri yapmıştı. Birinci evvel bu özelliğin sadece Z690 yonga setlerinde olduğu söyleniyordu. Lakin sonrasında B660 anakartlarda sürat aşırtma yapılabileceği ortaya çıktı.

Celeron 6900 işlemci 5.30 GHz’e kadar çıkarken tekrar Core i3-12100 ile birtakım denemeler yapıldı. Mevzumuza dönecek olursak, Tom’s Hardware mevzuyla ilgili resmi bir açıklama için Intel’e ulaştı. Şirket özetle K olmayan CPU’larda sürat aşırtmanın garanti kapsamında olmadığını, işlemci ve ilgili bileşenlerin ziyan görebileceğini söyledi.

Intel’in 12. Jenerasyon K olmayan işlemcileri sürat aşırtma için tasarlanmamıştır. Intel, işlemcilerin özelliklerinin ötesinde çalışmasını garanti etmez. Saat frekansının yahut voltajının değiştirilmesi, işlemciye ve başka sistem bileşenlerine ziyan verebilir yahut bunların kullanım ömrünü azaltabilir. Ayrıyeten sistemin istikrar ve performansını azaltabilir.

K olmayan CPU’lar için kilidi açılmış BCLK fonksiyonunun Intel’in mikro kodundaki bir kusurdan doğduğu söyleniyor. Varsayımlara nazaran mavi ekip bu açıkları ilerleyen tarihlerde bir BIOS güncellemesiyle ortadan kaldıracak. Fakat görünüşe bakılırsa bu çeşit bir mikro kod güncellemesi en azından kısa müddette gelmeyecek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu