Teknoloji

Intel, Kripto Madenciliği Teşebbüsünü Duyurdu

Dünyanın en büyük yarı iletken üreticilerinden biri olan Intel, kripto para madenciliği için ASIC dizaynları sunmasının yanında yeni bir bölüme adım atmaya hazırlanıyor. Intel’in üst seviye yöneticilerinden Raja Koduri, şirketin blok zinciri pazarına özel hızlandırıcı çiplerden oluşan bir planı hakkında blog yazısı kaleme aldı. Buna nazaran Intel, Hızlandırılmış Bilgi Süreç Sistemleri ve Grafik (AXG) iş ünitesinin çatısı altında çalışacak bir Özel Hesaplama Kümesi kuracak. Bahsettiğimiz bu Özel Hesaplama Grubu’nun, kripto para madenciliği öncelikli olmak üzere donanım özelleştirmesi gerektiren uygulama tipleri için çipler tasarlayacağı belirtiliyor.

Intel’ın bilhassa blok zinciri süreçleri için sunacağı yeni çip hakkında kimi bilgileri Şubat’taki Milletlerarası Katı Hal Devreleri Konferansı’nda (ISSCC) paylaşacak. Yüksek hash performansı ve mümkün olan en düşük güç tüketimi için tasarlanmış özel yongaların geliştirilmesine ait bilinmeyen detayların bu aktiflikte duyurulması bekleniyor. Intel’in geliştirdiği blok zincir hızlandırıcısının, günümüzdeki GPU’ların SHA-256 tabanlı madencilik performansına kıyasla watt başına 1000 kat daha yüksek performansa sahip olacağı da Raja Koduri tarafından açıklananlar ortasında. Ayrıyeten bu çipin hangi fabrikalarda üretileceği ise belirli değil lakin TSMC’nin değerlendirileceği kestirim ediliyor.


Intel’in blok zincir hızlandırıcı çipi (Kredi: Intel)

Mavi grubun resmi web sitesinden yapılan duyuruda, “Bugün Intel olarak, güç tasarruflu çiplerin yol göstericiliğiyle blok zinciri teknolojilerinin geliştirilmesine katkıda bulunma niyetimizi ilan ediyoruz. Intel, açık ve inançlı bir blok zinciri ekosistemini devreye sokacak, teşvik edecek, bu teknolojinin sürdürülebilir biçimde ilerlemesine yardımcı olacaktır. Başka taraftan birtakım blok zincirlerinin muazzam boyutta bilgi süreç gücü gerektirdiğinin farkındayız, bu da ne yazık ki büyük güç maliyeti manasına geliyor. Müşterilerimiz bizden en çok sürdürülebilir ve ölçeklenebilir tahliller istiyor, bu nedenle tüm gayretimiz güç açısından en verimli bilgi süreç teknolojilerini geliştirmeye odaklanmak olacak.” kelamlarına yer verildi.

Intel imzalı blok zincir hızlandırıcı çipin birinci müşterileri ise Argo Blockchain, GRIID ve Twitter’ın kurucusu Jack Dosey’in açık kaynağa dayalı Bitcoin madenciliği şirketi BLOCK olacak. 2021 yılı içerisinde bu şirketlere teslimatın yapılması planlanıyor.

Özetle Intel, özel yongalarla daha karlı bir iş modeline dönüşebilen kripto para madenciliğindeki devasa talebi karşılayarak bu iş alanında yer edinmek istiyor. Bu donanımlar madencilik konusunda ekran kartlarından daha az güç tüketmekle bir arada çok daha yüksek yarar sunuyor. Bunun örneğini bölümdeki yarı monopol olarak nitelendirebileceğimiz Bitmain’ın Antminer E9 madenci aygıtında görebiliyoruz. Ekran kartlarında yaşanan fiyat artışı ve stok sıkıntısına Intel’ın bu atılımı merhem olabilecek mi gelecekte daima birlikte göreceğiz. Fikirlerinizi yorumlarda paylaşmayı unutmayın.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu