Teknoloji

Intel Media Driver, Arc Alchemist Kartlar İçin Dayanak Aldı

Intel Media Driver sürüm 22.1.1 GitHub‘da yayınlanmaya başladı. Bu şoför, Intel GPU’larda görüntü kod çözme, kodlama ve işlemeyi hızlandırmak için Linux sistemleri tarafından kullanılıyor. Pekala 22.1.1 neden kıymetli? Yeni sürümle birlikte şoföre Intel Arc Alchemist ekran kartları için takviye eklendi. Merakla beklenen harici GPU’ların çıkış tarihiyle ilgili daima bir soru işareti var, bu nedenle yeni şoförle birlikte birtakım adımların atıldığını görmek hoş.

Intel Media Driver 22, bugün piyasaya sürülmesine karşın GitHub sayfalarında 2021 4.Ç sürümü olarak anılıyor. Geliştirmeler ve ek donanım takviyesinin yanı sıra şoför, birtakım değerli düzeltmelerle birlikte geliyor.

Sürüm 22.1.1’in Broadwell’e (5. Kuşak Intel Core işlemciler) kadar uzanan platformlarda görüntü hızlandırmayı desteklediğini görebilirsiniz. En kıymetlisi ise DG2 olarak da bilinen Alchemist kartlarına olan takviye listesi.

Intel Arc Alchemist dayanağının yanı sıra, şimdi piyasaya sürülmemiş ve Alder Lake işlemci ailesinde şimdi yer almayan bir alt işlemci listesi de göze çarpıyor. Bu Media Driver 22.1.1 sürümünde bahsedilen Alder Lake-N, ADL-M ailesinin altında yer alan düşük güçlü 12. kuşak işlemcileri temsil ediyor.

Birinci Intel Arc eserlerinin 2022’nin birinci çeyreğinde bizimle olması gerekiyor. Fakat iki hafta öncesinde şirketin web sitesinden birtakım ibareler büsbütün kaldırıldı. Kimi Arc GPU’ların bu çeyrekte piyasaya sürüleceği söylense de hala hiçbir şey netleşmiş değil.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu