Teknoloji

Intel, Yazılımla CPU Yükseltme Özelliğini Sunmaya Hazırlanıyor

Intel’in Xeon CPU’lara yönelik olarak hazırladığı gizemli Yazılım Tarifli Silikon (SDSi) sistemi, bir sonraki büyük sürüm olan Linux 5.18’de resmi olarak desteklenecek. SDSi, kullanıcılar satın aldıktan sonra CPU’larına özellikler eklemelerine imkan tanıyor. Resmi SDSi dayanağı, teknolojinin hayli kısa bir mühlet sonra piyasaya sürülecek olan Intel’in Xeon işlemcilerine geleceği ve Sapphire Rapids‘in SDSi’ye sahip birinci CPU’lar olacağı manasına geliyor.

Mavi kadro, geçtiğimiz Eylül ayında işletim sisteminde SDSi fonksiyonelliğini aktifleştirmek için Linux yamaları sunmaya başlamıştı. Şimdiye kadar birkaç yama seti yayınlandı ve görünüşe nazaran bu baharda çıkacak olan Linux 5.18’e eklenecekler.

Intel Software Defined Silicon (SDSi), yazılımı kullanarak halihazırda üretilmiş ve dağıtılmış sunucu CPU’larında ek silikon özelliklerini aktifleştirmek için geliyor. “Kullandıkça öde” formunda tanımlanabilecek model ile ilgili ayrıntıları tam olarak bilmiyoruz. Lakin Intel, silikon içerisindeki muhakkak özellikleri yapılan ödemelere nazaran faal edebilecek bir sistem sunma hazırlığında.

Her jenerasyon Intel Xeon CPU, Intel’in sunucu platformunu daha çok istikametli hale getirmek için birden fazla yetenek sunuyor. Örneğin mikromimari iyileştirmelere ve yeni komut setlerine ek olarak, Xeon ölçeklenebilir yongalar soket başına 4,5 TB’a kadar bellek, ağ fonksiyonu sanallaştırması, Speed ​​Select teknolojisi ve büyük SGX yerleşim boyutu için takviye sunuyor. Ayrıyeten arama, sanal makine yoğunluğu, hizmet olarak altyapı (IaaS), hizmet olarak yazılım (SaaS), sıvı soğutma, medya sürece vb. için optimize edilmiş modeller var.

Intel, iş yükü için optimize edilmiş SKU’lar sunarak bir avantaj sağlıyor. Lakin makul modellerdeki muhakkak özellikleri devre dışı bırakmak, akabinde bunları uygun halde işaretlemek ve öbür SKU’lardan başka olarak göndermek maliyetleri yükseltiyor. Görünüşe nazaran yeni usulde tüm bunlar yazılım aracılığıyla gerçekleştirilebilecek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu