Teknoloji

Intel’in Yeni Madencilik Tahlili: Bonanza Mine

Intel, GPU’lardan daha uygun performans gösteren yahut kelam konusu madencilik olduğunda GPU’ları unutturmayı amaçlayan bir proje üzerinde çalışıyor. Mavi takımın birinci planı, Bitcoin madenciliği için tasarlanmış bir ASIC olan “Bonanza Mine” kod isimli birinci eserini piyasaya sürmek.

ASIC, makul özel bir süreci ve vazifesi yerine getirmek üzere tasarlanmış tümleşik devrelere verilen genel bir isim. Intel’in tahlili bir ASIC olarak anıldığından ötürü tekrar tasarlanmış bir Xe-HPC işlemcisi yahut hatta Bitcoin madenciliği için programlanmış bir FPGA üzere görünmüyor.

Söylentilere bakılırsa Bonanza Mine ismini taşıyan birinci eserler 2022 ISSCC Konferansında tanıtılacak. Şirket çipini “ultra düşük voltajlı güç verimli ASIC Bitcoin madenciliği” üzere bir etiketle tanımlıyor ve yüksek güç tüketen GPU’lara dikkat çekiyor. Şayet Bonanza Mine Bitcoin alanında kabul görürse, öteki kripto para üniteleri için ASIC’ler tasarlamak çok daha kolay gele gelebilir. O denli ki bu durum ekran kartlarına olan talebi süratle azaltacak ve fiyatlar da süratle düşüş gösterecek. Ek olarak karaborsacılar da eskisi üzere ekmek yiyemeyecek.

Yonga üreticisinin Bonanza Mine çipini nasıl sunacağı şimdi muhakkak değil. Bu ASIC’ler halka açık olarak piyasaya sürülebilir yahut bir araştırma projesiyle sonlu kalabilir. Intel, yaklaşmakta olan harici Arc ekran kartlarında bir madencilik kısıtlaması olmayacağı açık bir formda söylemişti. Fakat şirket tekrar de GPU’larının bu gaye için kullanılmasını istemiyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu