Teknoloji

İntihar kapsülü üreticisi İsviçre’de piyasaya sürmeyi planlıyor

Yardımlı intiharın gerçekleştirilmesine yardımcı olabilecek 3D baskılı bir kapsülün arkasındaki şirket, gelecek yıl İsviçre’de kullanılabileceğinden emin olduğunu söyledi.

Sarco, makinenin ülkedeki herhangi bir yasayı ihlal etmediğini tespit eden bir İsviçreli hukuk uzmanını görevlendirdi.

Ancak diğer avukatlar bulgularını sorguladı.

Ve destekli intihar örgütü Dignitas, “çok fazla kabul görme” olasılığının düşük olduğunu söyledi.

Bir kişiye kendi yaşamına son verme olanağının verildiği yardımlı intihar İsviçre’de yasaldır. 2020’de bu şekilde yaklaşık 1.300 kişi öldü.

Bir doktorun ölmek isteyen birinin hayatına son verdiği hem yardımlı intihar hem de ötenazi, Birleşik Krallık’ta yasa dışıdır.

Hukuki tartışma

İsviçre’de kullanılan mevcut yöntem, kişiye yutulduğunda kişinin hayatına son verecek bir dizi sıvı sağlamaktır.

Buna karşılık, herhangi bir yere yerleştirilebilen kapsül, nitrojenle dolup oksijen seviyelerini hızla düşürür.

İşlem, içerideki kişinin bilincini kaybetmesine ve yaklaşık 10 dakika içinde ölmesine neden oluyordu.

İntihar bölmesi içeriden etkinleştirilir ve ayrıca çıkmak için bir acil durum düğmesi vardır.

Sarco, St Gallen Üniversitesi’nde hukuk uzmanı ve yardımcı doçent olan Daniel Huerlimann’dan intihar kapsülü kullanımının İsviçre yasalarını çiğneyip çiğnemeyeceğini araştırmasını istedi.

BBC’ye yaptığı açıklamada, bulgularının kapsülün “tıbbi bir cihaz teşkil etmediğini” öne sürdüğünü ve bu nedenle İsviçre Terapötik Ürünler Yasası kapsamında olmayacağını söyledi.

Ayrıca nitrojen kullanımı, silahlar veya ürün güvenliği ile ilgili yasaların ihlal edilmeyeceğine inanıyordu.

“Bu, kapsülün İsviçre yasaları kapsamında olmadığı anlamına geliyor” dedi.

Ancak Zürih Üniversitesi’nde doktor, avukat ve profesör olan Kerstin Noelle Vkinger, İsviçre gazetesi Neue Zurcher Zeitung’a şunları söyledi : “Tıbbi cihazlar, diğer ürünlerden daha güvenli olmaları gerektiği için düzenlenir. bu ek güvenlik gereksinimlerinden de etkilenmediği anlamına gelmez.”

Ve Dignitas BBC’ye şunları söyledi: “35 yıldır, iki İsviçre Çıkış grubu aracılığıyla ve 23 yıldır Dignitas ile İsviçre, doktorlarla işbirliği içinde, eğitimli personel ile profesyonel refakatli intihar pratiği yapıyor.

“Bu yerleşik, güvenli ve profesyonelce yürütülen/desteklenen uygulamanın ışığında, kendi kaderini tayin eden bir yaşam sonu için teknolojik bir kapsülün İsviçre’de çok fazla kabul veya ilgi göreceğini hayal edemeyiz.”

Doktor Ölüm

Makinenin İsviçre’de kullanılmasına izin verilirse, kapsül geleneksel şekilde satışa sunulmayacaktır.

Bunun yerine, kapsülün yaratıcısı Dr Philip Nitschke, herkesin tasarımı indirebilmesi için planları kullanıma sunmayı planladığını söyledi. Bu ücretsiz olarak sağlanacaktır.

Kurduğu gönüllü yardımlı bir ölüm derneği olan Exit International web sitesinde yayınlanan bir röportajda, amacının “ölmekte olan süreci tıbbi hale getirmek” olduğunu söyledi.

“Süreçten her türlü psikiyatrik incelemeyi kaldırmak ve bireyin yöntemi kendisinin kontrol etmesine izin vermek istiyoruz.”

Uzun süredir ölme hakkı için kampanya yürütüyor ve ona “Dr Death” lakabını kazandırıyor.

Şu anda Sarco kapsülünün iki prototipi var ve üçüncüsü Hollanda’da basılıyor.

Dr Nitschke daha önce kapsül için eleştirilere maruz kalmıştı, bazıları fütürist tasarımının intiharı göz kamaştırdığını söylüyordu.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu