Mobil

iOS 15.4, Maske ile Face ID Kullanımına Takviye Sunuyor

iOS 15.4 Beta 1 sürümünün yayınlanması ile birlikte Apple tarafından maske ile Face ID kullanımı için dayanak sunmak üzere çalışıldığı ortaya çıktı. Hem de bunun için bu kez Apple Watch da gerekmeyecek. Ek olarak gözlük ile kullanım takviyesi de geliştiriliyor.

Özellik sayesinde yüz tanıma özelliğini maskeli yahut maskesiz olarak ayarlayabileceksiniz. Hatta maske ile yüz tanımayı seçseniz bile suram sırasında maske takmanız gerekmeyecek. Bu yeni özelliği ayarlamak için iPhone ayarlarınızda “Yüz Kimliği ve Parola”ya gitmeniz ve “Yüz Kimliğini maskeyle kullan”ı seçmeniz gerekiyor.

Birçok iPhone kullanıcısının Apple Watch’unun olmadığı için bu özellik çok kullanışlı olacak. Telefonunuzun kilidini Watch ile açmak epeyce yararlı olsa da etrafınızdaki herkes iPhone’unuzun kilidini de açabilir. Bu yeni iOS 15.4 özelliği ile kimlik doğrulamak için göz etrafınıza odaklanan yüz tanıma özelliği ile iPhone’unuzun kilidini açmak mümkün olacak.

Ayrıyeten Apple, gözlük takarken Face ID tanıma özelliğini geliştiriyor. Face ID’yi maske takarken kullanmanın sistemli olarak taktığınız her bir gözlüğü tanıyacak biçimde ayarlandığında en âlâ sonucu vereceği söz ediliyor. Öte yandan, maskeli Face ID güneş gözlüklerini desteklemiyor.

Bu yeni özelliğin yalnızca iPhone 12 ve üzeri modeller ile uyumlu olacağını da ayrıyeten belirtelim.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu