Teknoloji

IoT için 12. Jenerasyon Intel Core İşlemciler Duyuruldu

IoT odaklı işlemciler perakende, üretim, sıhhat ve dijital güvenlik müşterilerine daha yüksek performans sunuyor.

Intel, Performance çekirdekler ve Efficient çekirdekleri Intel® Thread Director ile birleştiren performans hibrit mimarisini sunmak üzere geliştirilen birinci işlemci ailesi olan 12. Kuşak Intel® Core™ işlemcilerin (kod ismi: Alder Lake S serisi ve H serisi) lansmanını bugün CES 2022’de yaptı. Objelerin İnterneti (IoT) uygulama inovasyonunu hızlandırmak için geliştirilen bu yeni işlemciler; perakende, üretim, sıhhat ve dijital güvenlik müşterilerine daha yüksek çekirdek sayısı ve gelişmiş grafik/medya/ekran ve yapay zekâ yeteneklerini geniş bir fiyat, performans ve güç aralığında sunuyor.

Intel Objelerin İnterneti Kümesi lider yardımcısı ve Platform İdaresi ve Müşteri Aktifleştirme genel müdürü John Healy, mevzu ile ilgili şöyle konuştu;

“12. Jenerasyon Intel Core işlemciler, çeşitli müşterilere varlıklı görsel tecrübeler sunmaktan karma kritiklikte iş yüklerini tek uç platformda çalıştırmaya kadar imkanlar sağlayarak, uçta yazılım tarifli bir dünya yaratma yolunda şimdiye kadarki en büyük adımı atmaları için müşterilerimize güç veriyor.”

12. Jenerasyon Intel Core işlemci ailesi; Intel’in yeni performans hibrit mimarisi ve Intel 7 süreç teknolojisinin kombinasyonuyla perakende, üretim ve görüntü için mevcut öbür tahlillerden kendisini ayıran değerli özellikler sunuyor. Bu özellikler, şunları içeriyor:

 • Yüksek bilgi süreç performansı ve daha ağır IoT iş yükleri için esneklik.
 • Ek donanım olmaksızın daha süratli yapay zekâ ve derin öğrenme yetenekleri.
 • Gömülü kullanım durumu güvenilirliği.
 • 4K ve 8K ekranları desteklemek için gelişmiş entegre grafik süreç üniteleri.
 • Savunmasız IoT aygıtları ataklara karşı savunmak için donanım tabanlı güvenlik.
 • IoT müşterilerinin hedefledikleri uygulamalara uygun işletim sistemini seçebilmesi için, birden fazla işletim sistemini destekleyecek güçlü bir ekosistem ve açık kaynak toplulukları.

IoT’ye yönelik 12. Kuşak Intel Core masaüstü işlemcileri; 10. Jenerasyon Intel® Core™ işlemcilere kıyasla tek iş parçacıklı performansta 1,36 kata kadar daha süratli, çok iş parçacıklı performansta 1,35 kata kadar daha süratli, grafik performansında 1,94 kata kadar daha süratli ve GPU manzara sınıflandırma çıkarım performansında 2,81 kata kadar daha süratli. IoT için 12. Jenerasyon Intel® Core masaüstü işlemcileri, ekran sanallaştırmayı ve dörde kadar bağımsız ekranı destekleyen Intel® Xe mimarisi tarafından yönetilen Intel® UHD Graphics 770’i içeriyor. Güvenlik ve yönetilebilirlik özellikleriyle birleştirilmiş PCIe 5.0/PCIe 4.0 ve DDR5/DDR4 için dayanak ve yapay zekâ aktifleştirme, IoT uygulamalarında üretkenliği artırmaya ve gelecek inovasyonları tetiklemeye yardımcı oluyor. IoT SKU’lar 35W ila 65W TDP’de 16’ya kadar çekirdek 24 iş parçacığı, gerçek vakitli yetenekler, uzun kullanım ömrü ve uzun vadeli yazılım takviyesi sunuyor.

Bu işlemciler, birçok sanayide çeşitli yararlar sağlıyor:

 • Perakende, bankacılık, otelcilik ve eğitim müşterileri iş yükü yakınsamasını güzelleştirebilecek, interaktif görüntüleme tecrübelerini geliştirmek için problemsiz satış noktaları ve kiosklardan paha elde edebilecek.
 • Endüstriyel üretim müşterileri endüstriyel PC’ler, uç sunucular, gelişmiş kontrolörler, makine imaj sürece sistemleri ve sanallaştırılmış denetim platformlarından daha âlâ yararlanabilir.
 • Sıhhat müşterileri gelişmiş ultrason görüntüleme, medikal otomobiller, endoskopi ve klinik aygıtları uçta sunabilecek.
 • Dijital emniyet ve güvenlik müşterileri yapay zekâ kutusu analitikleri, ağ görüntü kaydedicileri ve görüntü duvarlarından daha fazla sonuç alabilecek.

IoT’ye yönelik 12. Kuşak Intel Core taşınabilir işlemcilerin; 11. Jenerasyon Intel® Core™ işlemcilere kıyasla tek iş parçacılıklı performansta 1,04 kata kadar daha süratli, çok iş parçacıklı performansta 1,18 kata kadar daha süratli ve grafik performansında 2,29 kata kadar daha süratli olması bekleniyor. Bu SKU’lar 35W ila 45W TDP’de 14’e kadar çekirdek ve 20 iş parçacığı sunuyor. Ayrıyeten Intel, 12. Jenerasyon Intel Core işlemcilerin 15W ile 28W TDP aralığındaki U serisi ve P serisini de duyuruyor. Dört ekran kanalı, çıkarım ve makine görüşü senaryoları için yapay zekâ etkinleştirilme ile birleştirilmiş güçlü, sürükleyici Intel® Iris® X grafikleri ile eksiksiz görüntü duvarı dağıtımlarına imkan tanıyor.

12. Jenerasyon Intel Core H-Serisi İşlemciler

Model Çekirdek İzlek Performans Çekirdeği Verimlilik Çekirdeği L3 Cache Max Turbo Frekansı Baz Güç Tüketimi
i9-12900HK 14 20 6 8 24 MB 5.0 GHz 45W
i9-12900H 14 20 6 8 24 MB 5.0 GHz 45W
i7-12800H 14 20 6 8 24 MB 4.8 GHz 45W
i7-12700H 14 20 6 8 24 MB 4.7 GHz 45W
i7-12650H 10 16 6 4 24 MB 4.7 GHz 45W
i5-12600H 12 16 4 8 18 MB 4.5 GHz 45W
i5-12500H 12 16 4 8 18 MB 4.5 GHz 45W
i5-12450H 8 12 4 4 12 MB 4.4 GHz 45W

Bu işlemciler, birçok sanayide aşağıdakileri içeren çok çeşitli yararlar sağlıyor:

 • Perakende, bankacılık, otelcilik ve eğitim müşterileri iş yükü konsolidasyonunu güzelleştirecek görüntü duvarları için dört ekran kanalıyla ve analitik sunmak için yapay zekâlı interaktif beyaz tahtalar ve kiosklarla tecrübeleri zenginleştirecek.
 • Endüstriyel üretim müşterileri insan-makine arabirim panelleri ve endüstriyel PC’ler ile birleştirilmiş kesim kontrolü için makine imaj işlemesinden daha düzgün yararlanabilecek.
 • Sıhhat müşterileri aygıtlarda; teşhis, teletıp ve robotik alanlarında yardım sağlayacak yapay zekâlı/analitikli ultrasonlar üzere gelişmiş tıbbi görüntüleme gerçekleştirecek.
 • Dijital emniyet ve güvenlik müşterileri uç dağıtımlarda ve yapay zekâ özellikli görüntü kaydedicilerde manzara işlemeyi kullanacak ve akıllı binalar, akıllı fabrikalar ve akıllı kent üzere çeşitli uygulamalar için bu teknolojiden yararlanabilecek.

Intel’in 12. Jenerasyon Core işlemcilerinin şimdiden Intel’in Erken Erişim Programına katılan 80’den fazla IoT müşterisi bulunuyor. Alder Lake S serisinin 2022 yılı Ocak ayında, Alder Lake H serisinin ise 2022 yılı Nisan ayında piyasaya sürülmesi bekleniyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu