Mobil

iPhone 13 satışları Xiaomi’ye adeta tokat attı

Counterpoint Research, Vietnam akıllı telefon pazarı hakkında yeni bir rapor yayınladı. Araştırma firması, 2021’in son çeyreğinde pazarın %15 yıllık bazda %104 büyüdüğünü söylüyor. Samsung en üst sıradaki yerini korudu. Xiaomi ise güçlü iPhone 13 satışları nedeniyle Apple tarafından beşinci sıraya itildi.

COVID-19 pandemisi, makroekonomik tasalar ve tedarik zinciri meseleleri sonucunda, çevrimdışı kanalların hakim olduğu Vietnam’daki akıllı telefon pazarı 2021 boyunca zorluklar yaşadı. Fakat dördüncü çeyrekte tekrar büyümeye başladı.

iPhone 13 satışları, Xiaomi’ye adeta tokat attı

Hem Samsung hem de Apple, geçen yıl ülkedeki en yüksek sevkiyatlarına şahit oldu. Güney Koreli teknoloji devi pazara liderlik ederken, onu OPPO (OnePlus dahil), Xiaomi (Redmi ve POCO dahil), vivo, Apple ve realme izledi.

Lakin yılın son çeyreğinde Xiaomi aslında dördüncü oldu. Yalnızca OPPO ve vivo tarafından değil, Apple tarafından da yenildi. Apple’ın gelişmiş dağıtım stratejisi, 4. çeyrekte iPhone satışlarını artırdı.

2021’de düşüş gösteren tek marka, dördüncü çeyrekte %88 büyüyerek genel olarak ikinci sırada yer almasına karşın OPPO oldu. Çevrimdışı merkezli bir marka olan şirketin büyümesi, karantinalar ve 4G SoC badiresi nedeniyle yıllık bazda %6 azaldı.

Son olarak, Vietnam hiçbir vakit çevrimiçi bir akıllı telefon pazarı olmadı, lakin 2021’de yıllık %8 büyüyerek sevkiyatların %15’ini oluşturdu.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu