Mobil

iPhone veya Android telefonunuzda can sıkıcı otomatik aramaları nasıl durdurabilirsiniz?

Mobil spam aramaları yıllardır bir sıkıntı olmuştur. Günde dört ila altı otomatik arama alıyorum ve arkadaşlarımla yaptığım kısa bir anket yalnız olmadığımı gösteriyor. Her uyanma günü beraberinde yeni bir baraj getirir.

Robocallers, spam’lerini yerel, orijinal görünen telefon numaralarıyla maskeleyerek oyunlarını geliştirdiler. Bazen onların saçmalıkları eğlenceli olabilir – örneğin, geri ödenmiş vergiler nedeniyle yaklaşan tutuklanmanız hakkında tehditkar bir sesli mesaj aldığınızda – ama çoğu zaman, bu istenmeyen bir dikkat dağıtmadır. Bu dolandırıcıların internetin gücünü kullanması ve sayısız aramayı kolaylıkla kapatması çok kolay. Ve bir kez sadece birkaç kişi bile bir dolandırıcılığa düştüğünde, önemsiz masraflarını karşılayacak kadar kâr elde ettiler.

Tahminler, 2019’daki otomatik aramaların sayısını 50 milyarın üzerine çıkardı. Hem Federal İletişim Komisyonu hem de Federal Ticaret Komisyonu, durumu ele almak için ellerinden geleni yaptıklarını söylüyor ve evet, önemli baskılar oldu. Ancak gerçek dünyadaki geri bildirimler, işlerin daha iyiye değil daha da kötüye gittiğini gösteriyor ve çoğu zaman kontrolden çıkmış gibi hissedebiliyor. FCC, ABD operatörlerinin spam aramalarla mücadelede uzun bir yol kat edecek bir teknoloji benimsemesini şart koşuyor. Ama henüz tam olarak orada değiliz.

Öyleyse, sadece rastgele, şüpheli bir numara görmek için cebinizden titreyen bir telefon çıkarmaktan benim kadar bıktıysanız, hadi savaşmak ve biraz barış duygusu sağlamak için seçenekleri gözden geçirelim.

İlk olarak, taşıyıcılar bu çağrılar arasında önemli ayrımlar yaptığı için bazı tanımları gözden geçireceğim – hepsi istenmeyen ve rahatsız edici olsalar bile. Verizon’un olaylara nasıl baktığı aşağıda açıklanmıştır:

  • Robocallers : Otomatik, önceden kaydedilmiş telefon mesajları
  • Spam gönderenler : Çok sayıda alıcıya gelişigüzel arama yapan istenmeyen arayanlar; bazen sizinle iletişim kurmasına izin verdiğiniz arayanları içerir
  • Sahtekarlık çağrıları : Kötü niyetle olmadığı biri gibi davranan bir varlık

A SEÇENEĞİ : TEK TEK NUMARALARI TEK TEK ENGELLE

Otomatik aramaları tamamen ortadan kaldırmayı hedefliyorsanız, bu muhtemelen umutsuz bir çabadır, ancak sürekli arayan belirli bir numara varsa, onu iPhone veya Android telefonunuzdan sonsuza kadar engellemek oldukça kolaydır.

iOS’ta, Telefon uygulamasına, ardından Son Aramalarınıza gidin, engellemek istediğiniz numaranın sağındaki mavi bilgi simgesine dokunun ve “Bu Arayanı Engelle”yi seçin.

Android için süreç çok farklı değil: Telefon uygulamasının Son Kullanılanlar bölümüne gidin, rahatsız edici numaraya uzun basın ve “Engelle”yi seçin.

Yine, bu, spam göndericileri uzak tutmak için çok fazla ısrarcı çalışmanızı gerektirecektir – ve engellenen veya özel arayanlara karşı hiçbir faydası yoktur.

B SEÇENEĞİ : SİZİ KORUMASI İÇİN OPERATÖRÜNÜZE GÜVENİN (VEYA ÖDEME YAPIN)

Büyük mobil sağlayıcıların çoğu, sizinle bu rahatsız edici arayanlar arasına bir engel olarak kendilerini yerleştirmek için adımlar attı. Bunu, operatörlerin bir aramanın meşru olduğunu doğrulamasını ve muhtemelen kendinizden aldığınız birçok sahte numarayı ayıklamasını mümkün kılan SHAKEN/STIR teknolojisi de dahil olmak üzere, perde arkası ağ geliştirmeleriyle yaptılar . yerel alan kodu. Gerçekte, bu aramalar muhtemelen dünyanın dört bir yanından geliyor, ancak soyguncuların yerel numaraları taklit etmesi kolaydır.

Tüm büyük ABD taşıyıcıları, kablosuz planınızın bir parçası olarak ücretsiz olarak bir miktar spam engelleme sunar.

AT&T: Çağrı Koruması
Tüm faturalı müşteriler için ücretsiz olarak sunulur. Plus sürümü için ayda 3,99 ABD doları .

AT&T’nin, dolandırıcılık amaçlı otomatik aramaları ve olası istenmeyen e-posta risklerini size ulaşmadan engellemek için tasarlanmış ücretsiz bir Çağrı Koruma hizmeti vardır ve yazılımı telefonunuza yüklemekten başka bir şey yapmanız gerekmez. Çağrı Koruması, telefonla pazarlamacıların çağrılarını tamamen durdurmaz, ancak bu çağrıları aldığınızda en azından bir “rahatsız edici uyarı” görüntüler. Hizmet ayrıca arayanları kalıcı olarak engellemeyi kolaylaştırır ve kişisel bir engelleme listesi oluşturabilirsiniz.

Arayan kimliği, ters numara arama ve kategoriye göre aramaları engelleme veya sesli postaya gönderme yeteneği sunan bir Çağrı Koruma Plus hizmeti de vardır. Bu eklenen özellikler ayda 3,99 ABD dolarına mal olur, ancak ana Çağrı Koruma hizmeti planınızın bir parçası olarak ücretsiz olarak gelir.

Çağrı Koruma, AT&T HD Ses özellikli bir telefona sahip olmaları durumunda ön ödemeli müşteriler için de mevcuttur.

T-Mobile: Dolandırıcılık Kalkanı ve Dolandırıcılık Bloğu
Tüm faturalı müşteriler için ücretsiz olarak sunulmaktadır. Dolandırıcılık Kalkanı Premium için 4 $ / ay.

T-Mobile’ın can sıkıcı otomatik aramalarla mücadele çabasına Scam Shield denir . Ücretsiz indirilebilen Scam Shield uygulaması, T-Mobile’ın çeşitli araçlarını (Scam ID, Scam Block ve Caller ID) bir araya getirir, böylece sizin için doğru olan koruma düzeyini kolayca yapılandırabilirsiniz. Varsayılan olarak, şüpheli aramalar her zaman işaretlenir. Scam Block’u etkinleştirmek, birçoğunun telefonunuzu çalmasını engeller. Ve T-Mobile’ın Arayan Kimliği hizmeti, rehberinizde olmasa bile sizi arayan kişinin bilgilerini sık sık gösterir.

Scam Shield uygulaması olmadan her zaman Scam Block’u açabilirsiniz. Bunun için T-Mobile telefonunuzdan #662# tuşlayın. Devre dışı bırakmak için #632# tuşlamanız yeterlidir.

Scam Shield, kötü aramaları engellemenin ötesine geçer: özel telefon numaranızı paylaşmak istemediğiniz durumlarda kullanabileceğiniz ikincil bir “proxy” numarası da talep edebilirsiniz. Ve kendinizi umutsuzca sular altında bulursanız, T-Mobile gerçek numaranızı yılda bir kez ücretsiz olarak değiştirmenize izin verecektir.

Hat başına aylık 4$ ek ücret karşılığında Scam Shield Premium’a yükseltebilirsiniz. ‘her zaman engelle’ listeleri oluşturun; ve sesli mesajlarınıza bir bakışta erişim için sesli mesajdan metne ulaşın.” (Magenta Max planlarına sahip müşteriler Scam Shield Premium’u ücretsiz olarak alırlar.)

Verizon Wireless: Çağrı Filtresi , tüm faturalı müşteriler için ücretsiz olarak sunulur

Verizon’un faturalı hatlar için ücretsiz olan Çağrı Filtresi hizmeti, müşterilerin “bir aramanın spam olması muhtemel olduğunda uyarı almalarına, istenmeyen numaraları bildirmelerine ve tercih ettikleri risk düzeyine göre otomatik aramaları otomatik olarak engellemelerine” olanak tanır.

Ücretsiz olarak, sizinle iletişim kurmasını engellemek istediğiniz en fazla beş telefon numarasını engelleyebilirsiniz. Ancak, blokların süresi 90 gün sonra sona erer ve sayıları her gün değişen soygunculara karşı pek yardımcı olmaz.

Satır başına ayda 2,99 ABD doları karşılığında kişisel bir engelleme listesi oluşturma yeteneği gibi daha fazla özellik elde edebilirsiniz. Verizon Smart Family planı, ebeveyn denetimleri ve ayda 4,99 ABD doları karşılığında on numaraya kadar kalıcı olarak engelleme yeteneği de dahil olmak üzere ek özellikler sunar.

C SEÇENEĞİ : KENDİNİZİ ÜÇÜNCÜ TARAF UYGULAMALARLA KORUYUN

Nomorobo, RoboKiller ve Hiya gibi, otomatik aramaların telefonunuzun çalmasını önlemek için tasarlanmış bir dizi hizmet vardır. Çoğu, aylık (veya yıllık) bir abonelik gerektirir. Özünde, bu hizmetler sürekli olarak güncellenen bir soyguncular, spam gönderenler ve dolandırıcılar listesine dayanır ve bu veritabanını rahatsız edici aramaları durdurmak için kullanır. (“Sürekli güncelleniyor” dediğimde, her gün binlerce hatalı numarayı belirlediklerini kastediyorum.) Bir arama gelir ve servis onu o devasa dolandırıcılık numaraları listesine karşı çalıştırır. Bir eşleşme bulursa, gelen arama size ulaşmadan kapatılır.

Hepsi, sizi rahatsız edebilecek kendi kişisel kara listenizi korumanıza ve geçmek istediklerinizi beyaz listeye almanıza izin verir. Bazıları, normal kişilerinizden ayrı olarak telefonunuza özel bir kişi listesi indirerek çalışır. Ancak hem iOS hem de Android, son zamanlarda bu hizmetlere telefon uygulamanızın kontrolünü ele geçirme ve gerizekalıların size ulaşmasını engelleme konusunda daha fazla hareket alanı sağladı. iPhone’da, çalışmaya başlamadan önce onları Ayarlar uygulamasında etkinleştirmeniz ve arayan kimliği izinleri vermeniz gerekir. Apple bunu nasıl yapacağınızı adım adım burada gösteriyor .

Hangisini en çok sevdiğinizi görmek için bu hizmetlerin her birine bakmanızı tavsiye ederim. Hepsi müşteriler tarafından büyük ölçüde iyi incelenir ve hepsi başlamak için ücretsiz denemeler sunar. Bunlardan biri, nihayetinde, otomatik aramalara karşı gerçekten savaşmak için ihtiyacınız olan şey olacak. Bu sadece favorinizi bulmak meselesi.

  • Nomorobo : 14 günlük ücretsiz deneme. Bundan sonra, ayda 1,99 ABD doları. Sabit hatlar için ücretsiz.

  • RoboKiller : 7 günlük ücretsiz deneme. Bundan sonra, 4,99 $ / ay veya 39.99 $ / yıl

  • Hiya : Hiya, spam kimliği hizmetlerini sağlamak için Samsung, AT&T, Spectrum Mobile ve diğerleri ile ortaktır. Ücretsiz iOS uygulaması, bireyler için spam algılama ve engelleme sunar; Premium sürüm, ek adlardan ve daha sık güncellemelerden oluşan bir veritabanı ekler. Ücretsiz Android uygulaması, arayan kimliği ve spam algılama sunar; Premium sürüm, spam engelleme ve geriye doğru arama ekler. Android veya iPhone için Hiya Premium : yedi günlük ücretsiz deneme. Bundan sonra, ayda 3,99 ABD doları veya yılda 24,99 ABD doları.

D SEÇENEĞİ: SİZİ KORUMAK İÇİN MOBİL İŞLETİM SİSTEMİNİZE GÜVENİN

Samsung ve Google’dan gelenler de dahil olmak üzere birçok Android telefon, şüpheli spam aramalarını işaretlemek için yerleşik seçeneklere sahiptir. Bir Google Pixel cihazınız varsa, bir spam gönderici sizi aradığında tüm ekran kırmızıya döner; bu, telefonunuzun karşısında odanın karşısındaysanız aramayı yok saymanın kolay bir yoludur. Pixel telefonlarda, Telefon uygulamasının sağ üst köşesindeki üç noktaya da dokunabilir ve ardından Ayarlar > Arayan Kimliği ve spam’e gidebilirsiniz; daha sonra spam kimliklerini görebilir ve spam aramaları filtreleyebilirsiniz. Diğer telefonlar da benzer özelliklere sahip olacak.

iOS 13, kişi listenizde olmayan, iletişim kurmamış veya mesaj atmamış arayanları engelleyen Silence Unknown Callers adlı kendi uygulamasını tanıttı. Bunun yerine, bu aramalar doğrudan sesli mesaja gidecek. Ayarlar > Telefon > Bilinmeyen Arayanları Sustur’u seçerek etkinleştirebilirsiniz.

NÜKLEER SEÇENEK: YALNIZCA KİŞİLERİNİZDEN GELEN ARAMALARA İZİN VERMEK İÇİN RAHATSIZ ETMEYİN’İ KULLANIN

Hem Android hem de iOS’ta, her işletim sisteminin Rahatsız Etmeyin modunu yalnızca kişi listenizdeki kişilerden ve işletmelerden gelen telefon aramalarına izin verecek şekilde ayarlayabilirsiniz. Bu, otomatik aramalar sorununa oldukça sert, balyoz bir çözümdür ve yanıtlamak isteyeceğiniz aramaları kaçıracağınız neredeyse kesindir. Ancak bu aramalar sesli mesaja gidecek ve daha sonra bu numarayı gelecekte kişilerinize ekleyebilirsiniz. Yine de bu seçeneği yalnızca tamamen bıktıysanız ve yalnızca kişileri güncel tutma konusunda çok iyi ve titizseniz tavsiye ederim.

NEDEN GİDEREK DAHA FAZLA SPAM ARAMA YEREL BİR NUMARADAN GELİYORMUŞ GİBİ GÖRÜNÜYOR?!

Süper sinir bozucu, değil mi? Bu, mahalle sahtekarlığı denen bir numara ve RoboKiller’ın burada iyi bir açıklayıcısı var . Kısacası, dolandırıcılar alan kodunuzla (ve hatta belki de kendi numaranızın ilk haneleriyle) eşleşen bir sayının beyninizi kandıracağını ve yanıt vermenizi daha olası hale getireceğini düşünüyor. Ve aldatmalarını daha da kötü hissettiriyor. Ya bu bir aile aciliyetiyse? Belki doktorunuzun ofisi veya eczanedir?

Neyse ki, robocall engelleyici uygulamaları, mahalle sahtekarlığını tespit etmede daha iyi hale geldi. RoboKiller, başından beri bunu yapmanın iyi olduğunu iddia ediyor ve Nomorobo ayrıca mahalle sahtekarlığını tespit etmeyi büyük bir odak noktası haline getirdi.

İPUCU : KENDİNİZİ DO NOT CALL REGİSTRY’YE EKLEMEYİ UNUTMAYIN.

Teorik olarak, tele pazarlamacıların Ulusal Çağrı Yapma Kayıt Defterini onurlandırmaları gerekiyor . www.donotcall.gov adresini ziyaret ederek kendinizi listeye ekleyebilirsiniz . FTC, meşru telemarketer satış çağrılarının durdurulması için 31 gün süre tanıyacağını söylüyor. Kaydolduktan sonra, Do Not Call Registry’deki varlığınız, son zamanlardaki bazı söylentilerin aksine, asla sona ermez veya sona ermez. Numaranızı listeye yenilemeniz veya yeniden eklemeniz için bir neden yok.

Do Not Call Registry yalnızca satış aramalarını kapsar . Kaydolduktan sonra hayır kurumları, siyasi gruplar, borç tahsildarları ve anketlerin sizi aramasına izin verilir. Aynı şey, yakın zamanda iş yapmış olabileceğiniz şirketler için de geçerlidir. (Bu özel türü sözlü olarak sizi aramayı bırakmalarını söyleyerek durdurabilirsiniz.) Ne yazık ki, dolandırıcılar / soyguncular DNC Siciline herhangi bir ödeme yapmazlar ve olayı tamamen görmezden gelirler. Bu robotlar hiç kimseye cevap vermiyor, bu nedenle bu makalenin başlarındaki çözümlerden birine dönmek daha iyi.

İPUCU : ROBOTLARIN GERÇEK BİR İNSAN OLDUĞUNUZU BİLMESİNE ASLA İZİN VERMEYİN

Bir soyguncuya veya dolandırıcıya küfretmek ne kadar cezbedici olsa da, yapacağınız en iyi şey, onları gerçek bir kişiyle bağlantı kurduklarından emin olmamaktır. Hiçbir şey söyleme. Düğmelere basmayın – robotik ses bunu yapmanızın daha fazla aramayı önleyeceğini söylese bile. Robot sesine inanmayın veya güvenmeyin. Ya sesli mesaja geçmesine izin verin ya da yanlışlıkla açtıysanız hemen kapatın.

İPUCU : FTC’YE ŞİKAYET EDİN

Her şey başarısız olduğunda ve hiç bitmeyen kesintiler yüzünden umutsuzluk ve öfkeyle tükendiğinizde, arayanları her zaman FTC’ye bildirebilirsiniz. Her bireysel şikayeti takip etmeyecekler, ancak komisyonun bu sorunun büyüklüğünden haberdar olması kesinlikle önemli. Ve daha önce de söylediğim gibi, bazen FTC bu dolandırıcıların bazılarını gerçekten ortadan kaldırıyor.

Tüm bu araçlar yerinde olsa bile, her otomatik arama veya spam göndericisinden kaçınmanız pek olası değildir. Ancak muhtemelen şu anda deneyimlemekte olduğunuz çığı hafifletmeye yardımcı olacaktır. Ve umarım, tüm operatörler arama doğrulamasını başlatıp çalıştırdığında, arayan kimliğinize tekrar güvenmeye başlayabilecek ve aramaları daha sık yanıtlayabileceksiniz. Ama en azından 2021’de bu hala bir temenni.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu