İnternetTeknoloji

İran, benzin istasyonlarına yönelik siber saldırıdan yabancı ülkeyi sorumlu tuttu

İran, Salı günü petrol dağıtım ağını felç eden bir siber saldırının arkasında yabancı bir ülkenin olduğunu söyledi.

Kendisini Predatory Sparrow olarak adlandıran bir grup, saldırıyı kendisinin gerçekleştirdiğini iddia etti, ancak İran’ın en üst düzey internet politikası oluşturma organı, adı açıklanmayan bir “devlet aktörü” suçladı.

Başkan Ebrahim Raisi, saldırının “halkın öfkesini uyandırmak” için olduğunu söyledi.

Saldırı, sürücülerin devlet tarafından verilen akıllı kartlarla sübvansiyonlu yakıt satın almalarını sağlayan intranet tabanlı bir sistemi vurdu ve benzin istasyonlarında uzun kuyruklara neden oldu.

Bilgisayar korsanları ayrıca başkent Tahran ve başka yerlerdeki otoyollardaki dijital reklam panolarını da ele geçirerek, “[Yüce Lider Ayetullah Ali] Hamaney, yakıtımız nerede?

İran Ulusal Petrol Ürünleri Dağıtım Şirketi (NIOPDC) sözcüsü devlet medyasına verdiği demeçte, Çarşamba sabahına kadar ülkedeki 4.300 benzin istasyonunun yalnızca %5’inin yeniden bağlandığını söyledi.

Bununla birlikte, yaklaşık 3.000 yakıtı sübvansiyonsuz fiyattan “çevrimdışı” olarak satabildiğini de sözlerine ekledi.

Ekonomisi yıllarca süren ABD yaptırımlarının yanı sıra hükümetin kötü yönetimi ve yolsuzluk nedeniyle ağır hasar gören İran’da çoğu insan sübvansiyonlu yakıta bağımlı.

Raisi Çarşamba günü kabine toplantısında yaptığı açıklamada, “Bazıları kaos yaratarak ve insanların hayatlarını alt üst ederek halkın öfkesini ateşlemeyi amaçlıyor” dedi.

Başkan ayrıca İranlı yetkililerin “uyanıklığının” bilgisayar korsanlarının durumdan faydalanmasını engellediğini iddia etti.

Siber Uzay Yüksek Konseyi sekreteri Abolhassan Firuzabadi, saldırının yabancı bir ülke tarafından gerçekleştirildiğini, ancak “hangi ülke tarafından ve nasıl yapıldığını açıklamak için henüz çok erken” olduğunu söyledi.

Bu arada yarı resmi Fars haber ajansı, saldırıyı , hükümetin benzin fiyatını %50 artırmasının ardından İran genelinde patlak veren kitlesel protestoların ikinci yıldönümüyle ilişkilendirdi .

Huzursuzluk, güvenlik güçlerinin kanlı bir müdahalesine yol açtı. Uluslararası Af Örgütü 300’den fazla kişinin öldüğünü söyledi ancak İranlı yetkililer bu rakamı yalanladı.

Predatory Sparrow, Telegram’daki bir gönderide, saldırının “Tahran’ın terörist rejiminin bölgedeki ve dünyadaki insanlara karşı siber eylemlerine yanıt” olduğunu söyledi.

İran’ın acil servis personelini önceden uyardığını ve “çok uzun vadeli hasara” neden olacak bir güvenlik açığından yararlanmamayı seçtiğini de sözlerine ekledi.

Grup ayrıca, Temmuz ayında İran’ın demiryolu ağına yapılan ve istasyonlardaki mesaj panolarında trenlerin gecikmeli veya iptal edilmiş olarak yanlış gösterilmesine neden olan bir siber saldırının arkasında olduğunu açıkladı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu