Sosyal MedyaTeknoloji

Jack Dorsey: Twitter’ın kurucu ortağı için sırada ne var?

Jack Dorsey, Silikon Vadisi’nin eksantriklerinden biridir.

Bir film karakteri olsaydı, fazla klişe olduğunu düşünürdünüz.

Son derece ciddi ve idealist, teknolojinin küresel barış ve refah getirebileceğine tutkuyla inanıyor.

O bir tür hippi özgürlükçü, zaman zaman biraz şaşırtıcı görünen bir felsefe. Aynı zamanda gerçek bir teknoloji vizyoneri.

Twitter’dan istifası , ikinci ayrılışı. İlk kurucularından olduğu sosyal medya devinden ayrıldıktan sonra 2009 yılında dijital ödeme şirketi Square’i kurdu ve bu şirket çok başarılı oldu.

2015 yılında Twitter’a geri döndü.

Pazartesiye kadar her iki şirketi de yönetiyordu – pek çok yatırımcının hoşuna gitmeyen bir durum.

Geçen yıl, büyük bir Twitter yatırımcısı olan Elliott Management, onu ikisi arasında tercih ettirmeye çalıştı. Zamanını yalnızca Twitter ve Twitter’da geçiren bir CEO istiyorlardı.

Bu kısmen, ikonik liderleri aniden tekrar istifa ettiğinde Twitter’ın hisse fiyatının neden düşmediğini açıklıyor.REKLAMCILIK

Yatırımcılar arasında, Twitter’ın parayı masada bıraktığına – geniş ve etkileşimli kullanıcı tabanından çok daha fazla gelir elde edebileceğine – uzun süredir hakim bir tutum var.

Ve kesinlikle Twitter’a odaklanmış bir CEO yardımcı olabilir.

Twitter’ı Google veya Facebook ile karşılaştırdığınızda, göreceli bir minnow.

Dorsey, bazıları tarafından Twitter’ın bodur büyümesinin nedeni olarak görülüyor. Platformun oluşturulmasına yardımcı olan, ancak kullanıcı deneyimi pahasına para kazanmayı istemeyen bir Twitter uzmanı.

Dorsey için adil olmak gerekirse, daha fazla gelir elde etmenin yollarını denemeye çalıştı. Ayrıca, 2023’ün sonuna kadar 315 milyon para kazanılabilir kullanıcı hedefini ve o yıl geliri ikiye katlamayı açıkladı.

Twitter, pandemi sırasında kullanıcı ekleme konusunda başarılı oldu, ancak bu hedef oldukça iddialı.

Bu, gelecek CEO’nun Parag Agrawal’ın devralacağı bir hedef.

Hint doğumlu Agrawal, görünüşte yetkin ve saygın bir baş teknoloji görevlisi olmak için saflarda yükseldi. Güvenli bir çift el olarak tanımlandı ve önünde büyük bir iş var.

Agrawal, Dorsey’in para kazanma baş ağrısını anında üstlenir. Twitter Facebook değildir. Sizin hakkınızda çok daha az bilgi tutar ve bu nedenle içerdiği veriler reklamcılar için o kadar değerli değildir.

Ayrıca, kullanıcılara yalnızca geri dönmeye başlamadan önce çok sayıda reklam sunabilirsiniz. Hedefiniz yüksek büyüme ve aynı zamanda gelir artışı ise – bu zor bir dengeleme eylemi olabilir.

Kripto para birimleri ile takıntı

Dorsey, kripto para birimlerine ve özellikle Bitcoin’e takıntılı hale gelmişti.

Kısa süre önce, şirketin dijital varlıkları ve merkezi olmayan uygulamaları benimseme yollarına bakan özel bir kripto ekibi kurmuştu.

Ekip, Agrawal’ın altında oturacaktı – belki de dijital para birimlerinin yeni CEO’nun şirketin büyümesine yönelik vizyonunda kilit bir rol oynayacağının bir işareti.

Ancak Twitter, ABD’de derinden politik hale geldi ve Agrawal da ılımlılık sorunlarını devraldı.

Demokratlar genellikle platformun sahte haberleri ortadan kaldırmak için yeterince şey yapmadığını savunuyorlar. Ayrıca, sistemlerinin nefret söylemini ortadan kaldırmak için hızlı bir şekilde bulma konusunda iyi olmadığını savunuyorlar.

Cumhuriyetçiler , Capitol Hill isyanlarından sonra Donald Trump’ı yasaklama kararının gösterdiği gibi, platformun muhafazakarlık karşıtı bir önyargıya sahip olduğunu savunuyorlar .

Agrawal, bir gecede göreceli olarak bilinmezlikten önemli bir halk figürü haline geldi ve şüphesiz er ya da geç Kongre’nin önüne çağrılacak.

Zaten 2010’da yayınladığı bir tweet – Daily Show’dan bir alıntı – bazı Muhafazakarlar tarafından yeni CEO’nun sol eğilimli olduğunun kanıtı olarak kullanılıyor.

Dorsey’in veda e-postası, kurdukları şirketlerde çok uzun süre kalan kuruculara yönelik bir ibare içeriyordu.

“Bir şirketin ‘kurucu liderliğinde’ olmasının önemi hakkında çok fazla konuşma var. Sonuç olarak, bunun ciddi şekilde sınırlayıcı ve tek bir başarısızlık noktası olduğuna inanıyorum” diye yazdı.

Bu açıklamanın hedefinin Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg olduğu ortaya çıktı (Elon Musk, Tesla’nın patronu olmaktan hoşlanmadığını açıkça söyleyerek Dorsey ile aynı fikirdeydi).

Ancak duygunun çok daha geniş bir önemi vardır. Son derece başarılı şirketler yaratan neredeyse tüm eksantrik teknoloji kurucularının (Bill Gates, Jeff Bezos, Sergey Brin, Larry Page, Steve Jobs ve şimdi de Dorsey) yerini ‘güvenli seçenekler’, yani öncekilere hiç benzemeyen üst düzey yöneticiler aldı.

Ve belki de Twitter’ın buna ihtiyacı var.

Dorsey’e gelince, o hala genç – 45. Twitter’dan uzak kaldığı son zamanlarda gelişigüzel bir şekilde Square’i kurdu, bu şimdi 100 milyar dolar değerinde.

Dorsey bazen bir hiciv figürü olabilir, ancak ciddiye alınma hakkını kazandı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu