Teknoloji

James Webb Uzay Teleskobu Neden Kameralarla Donatılmadı?

NASA, Twitter’da 25 Aralık’ta fırlatılan James Webb uzay teleskobu hakkında yaptığı yeni bir açıklamada, uzay teleskobundaki altın kaplı aynaların Dünya’da çok fotojenik olduğunu, fakat Webb’in aynalı tarafının uzayda zifiri karanlık olduğunu söz etti. Ayrıyeten NASA’nın yaptığı açıklamaya nazaran, uzay teleskobunun Güneş’e bakan tarafının son derece parlak olması nedeniyle, teleskoba kameralar yerleştirilmesi durumunda, bu kameralar parlama ve kontrast meseleleriyle gayret edeceklerdi.

Bununla birlikte TechSpot’un haberine nazaran kameralar, NASA’nın teleskobun üzerine daha fazla kablo eklemesini ve onlar için güç tahsis etmesini gerektirecekti. NASA’nın belirttiğine nazaran, daha fazla kablo, teller aracılığıyla daha fazla ısı ve titreşim transferi muhtemelliğine neden olacaktı, ki bu da imaj kalitesini olumsuz olarak etkileyebilirdi. Üstelik plastik çok düşük sıcaklıklarda büzüldüğü, çatladığı, parçalandığı ve yapıştırıcı plastiği bir ortada tutmadığı için, güneşliğin soğuk tarafı için özel bir kamera tasarlamak zorunda kalacaktı.

Ayrıyeten James Webb uzay teleskobu, uzayda problemsiz bir halde gerçekleştirilmesi gereken çoklu misyonlar nedeniyle esasen büyük ve çok karmaşık bir yapıya sahip. NASA, tüm bu nedenlerden dolayı James Webb teleskobunun üzerine kameralar yerleştirmedi.

Aslında mühendisler, James Webb uzay teleskobunun geliştirme sürecinde, test modelleri yapıp kimi kamera dizaynlarını tam ölçekte test ettiler. Lakin bu testler sonucunda, bu kamera dizaynlarının vakit harcamaya değecek kadar paha katmadıklarını gördüler ve bu nedenle uzay teleskobuna rastgele bir kamera eklenmedi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu