Teknoloji

James Webb Uzay Teleskobu’nun Son Görüntüsü Paylaşıldı

Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi’nin (NASA) yeni jenerasyon uzay müşahede aracı James Webb Teleskobu’nun seyahati başarılı bir biçimde devam ediyor. Cihanın tarihini ortaya çıkarmak için yola çıkan James Webb Teleskobu, seyahatine devam ederken bizler de teleskop hakkında değerli gelişmeleri sizlerle paylaşmaya devam ediyoruz.

Geçtiğimiz günlerde teleskobun motor sıcaklığını denetim etmede son derece kritik olan güneş kalkanlarının muvaffakiyetle açıldığını duyurmuştuk. Bugün ise yeni ve epey kıymetli bir gelişme daha yaşandı. James Webb Uzay Teleskobu, 25 Aralık’ta misyonuna başlamasını sağlayan; kendisini uzaya götüren roketinden ayrıldı.

ESA, teleskobun roketten ayrıldığı anları paylaştı

Teleskop, roketten ayrılırken uzayın karanlığının yanı sıra kadrajın sağ köşesinden manzaraya dahil olan dünyamız göze çarpıyor. Yerleşeceği pozisyon için yaklaşık 1 aylık daha seyahat yapacak teleskop, kendi etrafında dönerek Ariane 5 roketinden uzaklaşıyor. Uzay Teleskobu’nun roketten ayrılış görüntüsü çok özel zira bu görüntüde James Webb Uzay Teleskobu’nu son sefer görüyoruz. Teleskop, gezegenimizden yaklaşık 1,5 milyon kilometre uzaklıktaki yörüngede yer pozisyonlanmak üzere roketinden ayrıldı ve onu bir daha görüntülemek mümkün olmayacak.

Ajansın paylaşmış olduğu son görüntü ile teleskobun, imajları kaydetmeye başlayacağı pozisyona gerçek uzanan seyahatine şahit olduk. Bu görüntüden sonra artık James Webb Uzay Teleskobu’nun imgelerini değil, teleskobun kaydedeceklerini konuşmaya başlayacağız. NASA’nın yeni gözü olan James Webb Uzay Teleskobu hakkında daha fazla bilgi edinmek için ilgili içeriklerimizi okuyabilirsiniz. Teleskobun seyahatini aktarmak için sabırsızlanıyoruz, gelişmeler için takip edin.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu