Teknoloji

K Olmayan İşlemci ve B660 Anakartla Overclock Yapıldı

der8auer son vakitlerde Intel işlemcilerle çok vakit geçiriyor ve çeşitli denemeler yapıyor. Kısa vakit evvel “K olmayan” Intel işlemcilerin overclock sürecinden bahsetmiştik. Sonrasında ise 12. kuşak Celeron CPU’ya overclock yapıldı ve 5.3 GHz üzere yüksek bedeller gördük. Sıradaki haber daha çok kullanıcı ilgilendiriyor çünkü B660 anakartlar işin içinde.

Sürat aşırtma uzmanı, yaptığı yeni denemelerle B660 anakartlarda K olmayan Alder Lake işlemcilerle sürat aşırtmanın mümkün olduğunu doğruladı. Daha evvelki denemeler Z690 yonga setlerinde yapılmıştı ve BIOS’taki bir bilhassa birlikte BCLK sürat aşırtma usulü kullanılmıştı.

BCLK overclock fonksiyonelliğinin muhakkak Z690 anakartlarla sonlu olması bekleniyordu, lakin neyse ki durum bu türlü değil. der8auer, bu özelliğin daha ucuz Intel 600 çalışıp çalışmadığını görmek için iki ASUS ROG STRIX B660 anakart satın aldı. Sonuç olarak B660-I ve ROG STRIX B660-F’nin her ikisi de BCLK sürat aşırtma takviyesi sunuyor.

der8auer, özelliğin sadece DDR5 bellek dayanağına sahip B660 anakartlarda bulunduğunu ve bunu destekleyen rastgele bir DDR4 anakarttan haberdar olmadığını söylüyor. Genel olarak, B660 serisinde bilgi yolu sürat aşırtma süreci Z690’dan biraz farklı.

ASUS’un halka açık en yeni BIOS’unda Tweaker’s Paradise’da BCLK OC seçeneği yok ve kartlar XMP profillerini desteklemiyor. Bu nedenle süreç büsbütün manuel modda, lakin YouTuber daha yüksek saatlere nasıl ulaşılacağını adım adım anlatıyor. BIOS son adımda BLCK overclock’un etkinleştirilebileceğini onaylayacak ve bu birinci önyükleme müddetini yaklaşık bir dakikaya uzatacak. Yayıncı 2-3 dakikadan uzun süren durumlarda bir şeylerin zıt gitmiş olabileceğini söylüyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu