DonanımİnternetTeknoloji

Kanadalı adam fidye yazılımı saldırıları nedeniyle suçlandı

Kanadalı bir adam, bireylere, işletmelere ve devlet kurumlarına yönelik fidye yazılımlarını ve diğer siber saldırıları koordine etmekle suçlandı.

Ontario Eyalet Polisi (OPP), 31 yaşındaki Matthew Philbert’in dolandırıcılık ve yetkisiz bilgisayar kullanımıyla suçlandığını duyurdu.

ABD Alaska Eyaleti de Bay Philbert’e suçlamada bulundu.

30 Kasım’da tutuklandı ve mahkeme tarihini bekleyen polis nezaretinde tutuluyor.

OPP, tutuklamanın Kanada Kraliyet Atlı Polisi, ABD FBI ve Europol’ün dahil olduğu 23 aylık bir soruşturmanın ardından yapıldığını söyledi.

Şu anda, siber saldırıların iddia edilen hedefleri açıklanmadı. OPP, bunun mahkeme işlemlerinden ödün vermemek için olduğunu söyledi.

Ancak, Bay Philbert’in virüs bulaşmış ekleri olan kötü niyetli e-postalar kullanarak siber saldırıları koordine ettiği iddia ediliyor.

Ocak ayında başka bir Kanadalı adam, Netwalker çetesiyle bağlantılı fidye yazılımı saldırıları düzenlediği iddiasıyla suçlandı.

Bu, fidye yazılımı olduğu iddia edilen bir bilgisayar korsanının bu yıl Kanada’da ikinci önemli tutuklanması.

Bu, Kanada’nın bu fidye yazılımı grupları için bir yuva olduğu anlamına mı geliyor? Numara.

Ancak bu yaygın siber tehdide karşı mücadelenin küresel bir sorun olduğunun altını çiziyor.

Bu ekiplerin çoğu tamamen uzaktan çalıştırılıyor, bu nedenle nihayetinde düğmelere kimin bastığını ve nereden geldiklerini asla bilemezsiniz.

Kanıtlar birçok fidye yazılımı çetesinin merkezinin Rusya olduğunu gösterse de, dünyanın diğer bölgelerindeki suçluların zenginliğin cazibesini gözden kaçırmadığı açık.

Elbette Kanada’daki şüpheliler soruşturulmakta, tutuklanmakta ve suçlu olup olmadıklarının ortaya çıkması için yargılanmaktadır.

Rusya’da yetkililer oynayacak bir rolleri olduğunu kabul etmeyi reddediyor ve şüpheli Rus bilgisayar korsanları kovuşturma veya adaletle yüzleşmekten kaçınıyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu