Teknoloji

Karşınızda tek şarjla 1.000km yol giden Mercedes: Vision EQXX

Elektrikli araçlar için yapılan “geleceğin teknolojisi” yakıştırması artık hayli demode. Bunun sebebi ise artık elektrikli araçların geleceğin değil bugünün teknolojisi olması ve her geçen gün biraz daha hayatımızın bir modülü haline gelmesi.

Bununla birlikte elektrikli arabaların hala en büyük handikapları düşük menzilleri. Bununla birlikte genel itibariyle kullanıcıların en çok başını karıştıran hususların başında gelen tek şarjla kat edilebilen yol uzaklığı sorunu için de artık günden güne tahlile kavuşturuluyor diyebiliriz. Bu tezimizin en kıymetli referansı ise tek şarjla 1.000km gidebilen Mercedes: Vision EQXX konseptinin resmen görücüye çıkmış olması.

Mercedes-Benz tarafından geliştirilen Vision EQXX konsepti, Mercedes’in şu ana kadar geliştirdiği en verimli araba olarak göze çarpıyor. Maksatlarını daha fazla batarya koyarak daha uzun menzilli araçlar üretmek yerine, daha az bataryayla daha uzun yol kat edebilen araçlar geliştirmek olarak tabir eden Mercedes-Benz yöneticileri, bunu başarmışa benziyor.

Mercedes-Benz EQS 450+ modelinde yer alan batarya paketiyle birebir kapasiteye sahip bir batarya paketi kullanılan Vision EQXX’de, batarya boyutu selefine nazaran tam %50 oranında küçültüldü. Bununla birlikte yükü da %30 oranında hafifletilerek 500kg’ın altına (495kg) itildi.

Bataryadaki bu önemli revizyon, aracın toplam yükünün da 1750kg düzeyinde kalmasına yardımcı oldu ki, bu yük bu kadar yüksek menzilli bir araç için görülmemiş bir paha.

Tabi yalnızca batarya boyutunun revize edilmesi, aracın tartısının bu düzeylere düşürülmesi için kâfi değil. Bunun şuurunda olan Alman yöneticiler, aracın kapılarından tavanına, jantlarından iç yerine kadar çabucak her yerde hafif ancak güçlü materyal seçiminde bulundular.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu