Teknoloji

Krafton, Apple ve Google’ı Mahkemeye Verdi

Battle Royale tipinin gelişmesindeki en değerli üretimlerden biri olan PlayerUnknown’s Battlegrounds‘ın geliştirici stüdyosu Krafton, ABD’de açtığı yeni bir davada Singapur merkezli oyun şirketi Garena’nın PUBG’yi Free Fire isimli bir oyunla kopyaladığını ve Apple ile Google’ın bu oyunu taşınabilir mağazalardan kaldırmadığını tez ediyor. Krafton’un mahkemeye sunduğu dokümanlarda Free Fire’ın PUBG’den alıntı ögeler içerdiği de bilhassa belirtilmiş.

Fire Fire ve geçen yılın sonunda ismini duyduğumuz Fire Fire Max, taşınabilir platformlarda en çok oynanan imaller olduğunu söyleyebiliriz. Tıpkı vakitte PUBG Mobile’ın da en büyük rakibi pozisyonundaki bu iki oyunun düşük sistem ihtiyaçlarıyla birden fazla kullanıcıya hitap ettiği de yadsınamaz bir gerçek. Çünkü Free Fire, toplamda 1 milyarı geçen bir indirme sayısına sahip. Krafton ise bu iki oyunun PUBG’nin telif hakkıyla korunan mekaniklerini kopyaladığını ve Apple ile Google’ın şikayetlere karşın uygulama mağazaları aracılığıyla Free Fire serisini dağıtmaya devam ettiğini söylüyor.

Mahkeme heyetine sunulan dilekçede, Garena’nın 2021’in birinci üç ayında Free Fire’daki oyun içi eşya satımından yalnızca ABD’de 100 milyon dolardan fazla kazandığı da sayısal datalarla açıklanmış. Ayrıyeten Krafton, geçtiğimiz Aralık ayında Free Fire oyunlarının dağıtımını durdurmaları için Apple ve Google’a talepte bulunmuş lakin geri dönüş alamamış. Battle Royale devi, telif kanunları çerçevesinde bu isteklerinin tüzel olduğunu savunuyor.

PUBG’nin imalcisi pozisyonundaki şirket, mahkemeden Free Fire satışlarının engellenmesini ve Garena’nın Free Fire’dan gelen yararlarını da PUBG’nin ziyanını karşılama niteliğiyle istemiş durumda. Hususla alakalı şu ana kadar ilgili taraflardan rastgele bir resmi açıklama yapılmadı. Hususla alakalı ilerleyen günlerde yeni gelişmelerin yaşanacağı iddialar ortasında. Fikirlerinizi yorumlarda paylaşmayı unutmayın.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu