Teknoloji

Lenovo, Ekstra Ekranlı Ultrawide Laptopunu Duyurdu

Günümüzde birden fazla laptop hala 16:9 ekran oranını kullanıyor, lakin son birkaç yılda kimi firmaların daha geniş oranlı laptoplar ürettiği görülmüştü. Lenovo da Gaming ve başka eserlerinde de 16:10 oranının beğenilmesi üzerine daha geniş oranı laptoplar için çalışmalara başladı. Şirket, geçtiğimiz CES haftasında Ultrawide ekranlı ve klavyenin yanında da ekstra ekrana sahip laptopunu duyurdu.


Lenovo ThinkBook Plus Gen 3

Lenovo’nun belirttiğine nazaran ThinkBook Plus Gen 3, 17.3″ ekrana ve 21:10 orana sahip birinci laptop olacak. Daha evvelce Ultrawide laptop üretenler görülmüştü (Acer Predator 21X ve Toshiba Satellite U845W) lakin günümüzde pek yaygın değiller.

ThinkBook Plus Gen 3’ün ekranı; IPS panel, 3072×1440 çözünürlük, 120 Hz yenileme suratı, 400 Nit’e kadar çıkabilen parlaklık ve DCI-P3 renk doğruluğuna sahip olacak.

Lenovo, bu teşebbüsüyle birlikte küçük-orta seviye iş sahiplerini ve çalışanlarını maksat alıyor. Daha uzun ekran sayesinde çizelgeleri ve uzun dökümanlar rahatlıkla okunabilecek, ayrıyeten geniş ekranı sayesinde tek ekranda birden çok pencere denetiminin Windows 11’le birlikte eskisinden daha kolay hale gelmesi hedefleniyor. Ultrawide ekran, laptopun kendisini de büyüttüğü için Lenovo genişleyen kısmı daha verimli kullanmak maksadıyla 8″ boyutunda ekran yerleştirmiş. Bu da iş sahiplerinin işini çok emelli yapmasına imkan sağlıyor.

Lenovo, 800×1280 LCD ve dokunmatik yüzeye sahip olan ekranıyla; hesap makinesi, not defteri, takvim stok izleyici üzere birebir anda takip edilebilen kullanımlarının vurguluyor. Birebir vakitte bu ekran ile PhotoShop galerinizi görüntüleyebilir yahut art kısma sabitlenen kalemiyle çizim yahut not alma süreçlerinizi ekranın üstünde yapabilirsiniz. Bunların yanı sıra ana ekranda başlattığınız dökümanı ikinci ekrana taşıyıp okuyabilir yahut daha sık kullandığınız uygulamaları burada düzenleyebilirsiniz. Ekstra olarak 8″ ekrana telefonla yansıtma yapılabileceğini de belirtelim.

ThinkBook Plus Gen 3’ün özellikleriyse şu formda:

  • 12. Kuşak I-Serisi Intel işlemci
  • 32 GB çift kanal LPDDR5 RAM
  • 2 TB PCIe 4.0 SSD
  • 1 tanesi Thunderbolt 4 olacak formda 2 tane USB-C, 1 adet HDMI, 1 adet ses çıkışı, 2 adet USB-A girişi.

Mayıs ayında çıkması beklenen laptopun fiyatı 1.399 Dolar olarak bekleniyor. Ülkemize ne vakit geleceğiyse şimdi muhakkak değil.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu