Teknoloji

Linux 5.16 ile AMD Dizüstülerde Performans Artışı Sağlandı

Phoronix tarafından yayınlanan yeni bir rapora nazaran Linux 5.16 çekirdeği, AMD’nin Ryzen işlemcileri ile Radeon entegre grafiklerine sahip dizüstü bilgisayarlarda performans artışlarıyla geldi. Yapılan birden fazla testte Linux 5.16, 5.15 ve 5.11 dahil olmak üzere evvelki Linux çekirdeklerine kıyasla %5-14 ortasında daha performans gözlemleniyor.

Gravity Mark, Legacy, GLmark2 ve daha birçok test iki farklı dizüstü bilgisayar üzerinde yapıldı. Ryzen 5 5500U (Zen 2) ile donatılmış dizüstü bilgisayarlardan birinde GLmark 2 ve Xonotic testleri yapılırken sonuçlarda Linux 5.16’ya nazaran %14 performans farkı yaşandı. Xonotic ve Unvanquished üzere iki farklı testte ise %10-11 üzere tekrar kıymetli performans artışı ortaya çıktı.

Ryzen 7 Pro 5850U (Zen 3) ile donatılmış öbür bir dizüstü bilgisayarda Phoronix daha fazla test yaptı ve sonuçlar Ryzen 5 5500U’lu sisteme benziyor. RealSR-NCNN ve Waifu2x-NCNN üzere birtakım testler yeni Linux çekirdeğinden faydalanmadı. Bununla birlikte, kimi senaryolarda küçük bazılarında ise değerli performans yararları elde edilmiş durumda.

Linux 5.16’nın sağladığı kimi büyük performans sonuçları hayli şaşırtan. Günün sonunda AMD Ryzen tabanlı dizüstü bilgisayarlar için ekstra performans kazanımları görmek hoş. Bu nedenle Linux işletim sistemi ve Ryzen donanımlı bir dizüstü bilgisayar çalıştıran herkes için Linux 5.16’ya yükseltmek güzel bir seçenek olabilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu