Teknoloji

Linux 5.17 ile AMD Tarafında Büyük Gelişmeler Yapılıyor

Yaklaşan Linux 5.17 çekirdeği üzerinde çalışan Linux geliştiricilerinin artmasıyla birlikte AMD işlemcilere özel birtakım kıymetli iyileştirmeler bekleniyor. Ayrıyeten AMD uyumluluğu da artırılacak. Linux 5.16 yakın vakitte piyasaya çıkmıştı. Lakin yazılımcılar açık kaynaklı işletim sistemi için sıkı çalışıyor ve Linux 5.17 ile her şeyi daha düzgün hale getirmek istiyor.

Phoronix, çalışmanın son halinin Linux 5.17-rc1 olarak sunulduğunu söylüyor ve bu sürümle birlikte Linux 5.17 ile neler bekleyebileceğimize bakıyoruz. Linux 5.17, Mart ayının sonunda kararlı çekirdek hazır olana kadar haftalık sürümlerle güncellenecek. Ubuntu 22.04 LTS’nin varsayılan çekirdeği olmayacak olsa da, Fedora 36 ve öbür Linux dağıtım sürümleri tarafından kullanılabilir.

Aşağıda Linux 5.17 ile yapılacak olan çok sayıda AMD geliştirmesinden kimilerini görebilirsiniz.

  • AMD P-state şoförünün yeni bir sürümü resmi olarak piyasaya sürülmeye hazır. Bu şoför, standart ACPI CPUFreq şoförüne kıyasla Linux platformunda güç verimliliğini artırmaya yardımcı olmak için AMD ve Valve ortasındaki bir işbirliğiyle geliştiriliyordu. AMD için P-State şoförü, CPPC olarak da bilinen ACPI Collaborative Processor Performance Controls’e bağlı. Bu, platformun daha ince ayarlı işlemci frekansları ve performans durumu bilgilerinin kullanılabilirliğini sağlayacak. ACPI CPPC ile AMD P-state, CPPC aktif olduğu sürece sadece Zen 2 ve gelecekteki işlemcilerle uyumlu.
  • Raporlama için Registered DDR5 (RDDR5) ve Load Reduced DDR5 (LDDR5) bellek çeşitlerinin belirlenmesi de dahil olmak üzere SMCA güncellemeleri ve EDAC güncellemeleri dahil birçok yeni jenerasyon (Zen 4) işlemci geliştirmeleri.
  • AMD Smart Trace Buffer takviyesi, hem CPU tarafında hem de daha yeni donanıma sahip Radeon dGPU tarafında Linux 5.17 ile hazır olacak. AMD Smart Trace Buffer, temel olarak arızaları tahlil etmeye yardımcı olmak için sistem yürütmesi hakkında günlük bilgilerine sahip döngüsel bir data arabelleği.
  • AMD Renoir donanımı artık ses ortak işlemcisi için Sound Open Firmwaredesteğine sahip ve başlangıçta bir Intel projesi olarak başlayanlar için Sound Open Firmware’i destekleyen birinci AMD platformu. Ayrıyeten AMD Linux dizüstü bilgisayar cephesinde, bir dizi S2idle / S0ix ile ilgili AMD Linux çalışmasının en sonuncusu olan bir AMD s2idle arıza düzeltmesi var. Ek olarak, X570/B550/B450/X470 yonga setlerine sahip birçok yeni ASUS anakartı artık nihayet Linux altında çalışan sensör takviyesine sahip. Linux 5.17 ayrıyeten Rembrandt SoC ağ takviyesi de sunuyor.
  • Rembrandt APU’ları için GPU kurtarma dayanağı, Van Gogh için Seamless Boot ve öbür birkaç kusur düzeltmesi gördü ve gelecekte çok daha uyumlu olacak biçimde güncellenecek.
  • Son olarak Linux 5.17, AMD 3DNow’ı kullanımdan büsbütün kaldırıyor. Bununla birlikte Hudson D4 yonga setlerine sahip AMD Fusion APU sistemlerinin önyükleme müddetlerinin uygunlaşması bekleniyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu