Teknoloji

Linux Lite 5.8 Sürümü Yayınlandı

Ubuntu’nun epeyce kırpılmış bir sürümü olan Linux Lite, 5.8 sürümüne güncellendi. Bu sürümle birlikte yeni bir Widget, güncellenmiş bir Papirus simge teması, önyüklenebilir USB şoförler oluşturmanıza imkan sağlayan komut satırı bilgi aracı Noefetch ve Mintstick dahil olmak üzere birkaç yeni özellik eklendi. Ayrıyeten masaüstü tecrübenizi geliştirmek için dokuz yeni duvar kağıdı da var.

Linux Lite, Linux’un Debian ve Ubuntu dağıtımlarına dayanan epey sadeleştirilmiş bir işletim sistemi. Bu sistem çok düşük kaliteli donanımlarda çalışacak biçimde tasarlandı, lakin tekrar de Linux Core kadar düşük ihtiyaçları yok.

Bununla birlikte, Linux çekirdeği için asgarî ihtiyaçlar günümüz dünyasında hala çok düşük ve sırf 1 GHz CPU, 768 MB RAM ve 8 GB depolama gerektiriyor. Hasebiyle Linux Lite’ı son 15 yıldaki çabucak hemen her bilgisayarda ve tahminen de birtakım alt düzey Android telefonlarda çalıştırmak mümkün.

Linux Lite’ın birincil emeli aslında Windows kullanıcılarına Linux dünyasında kolay bir yol sağlamak. Lite ile birlikte gelen grafik arayüzü ve uygulamalar, Windows’tan gelen ve Linux’a bir baht vermek isteyen acemi kullanıcılar için özel olarak seçildi.

Linux Lite’ı birinci çalıştırdığınızda vazife çubuğu, başlat menüsü ve masaüstünün tümü Windows ile sisteme sahip olacak. Menü butonu ise PC’deki tüm uygulamalarınıza erişebileceğiniz ve açabileceğiniz başlat menüsüne emsal bir arayüz getiriyor.

Linux Lite sürüm 5.8 şu anda Ubuntu 20.04.3 LTS üzerinde çalışıyor. Bu da 5 yıla kadar muhakkak bir Linux Lite sürümünde kalabileceğiniz ve bu Linux sürümü için en son güvenlik güncellemeleri, ayrıyeten kusur düzeltmelerini alabileceğinizi gösteriyor. Ayrıyeten LTS sürümlerinde her vakit Linux yahut Ubuntu’nun en son özelliklerini alamayacağınızı ekleyelim.

Linux Lite işletim sistemine göz atmak ve bir baht vermek isterseniz bu ilişkiyi kullanabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu