Teknoloji

Linux Mint 20.3 Çıktı

Bir müddettir beta testinde olan Linux Mint 20.3 sonunda indirilebilir hale geldi. Mint 20.3 Ubuntu 20.04.5 LTS’ye dayanıyor ve tıpkı Linux v5.4 çekirdek sürümüne sahip. Bu nedenle Nisan 2025 tarihine kadar kritik yazılım güncellemelerini almaya devam edecek. Hepsi Windows gibisi bir arayüze ve GTK tabanlı uygulamalara sahip olan Cinnamon, MATE yahut XFCE masaüstü ortamları ortasında seçim yapma bahtına da sahipsiniz.

Mint 20.3’teki tüm sürümlerdeki ana gelişme, daha parlak gri tonlarına, daha büyük başlık çubuklarına/pencere denetimlerine ve yuvarlak pencere köşelerine sahip yeni “Mint-Y” teması. Pencere düğmeleri evvelce muhakkak epeyce küçüktü. Bu nedenle standart Gnome Shell masaüstü ortamıyla karşılaştırmalar yapsa bile bu beğenilen bir değişiklik. Yeni görünümü beğenmediyseniz, eski temaya ‘mint-themes-legacy’ paketi yüklenerek erişmek de mümkün. Celluloid ve fotoğraf görüntüleyici üzere kimi uygulamalar da artık varsayılan olarak karanlık bir tema kullanıyor.

Cinnamon masaüstünün bu sürümünde, takvim uygulamasında çoklu hesap/kaynak takviyesi, ‘Çalıştır’ bağlantı kutusu için yeni tarz ve Nemo evrak yöneticisinde iyileştirmeler üzere birkaç faydalı ince ayar mevcut. Ayrıyeten, bir cins e-okuyucu uygulaması üzere kaydedilen okuma ilerlemesiyle en son dokümanlara süratli erişim sağlayan yeni bir Kitaplık uygulaması (Thingy) da yer alıyor.

Linux Mint, yeni güncelleme hakkında şimdi tam bir blog yazısı yayınlamadı ve ana indirme sayfası hala 20.2 sürümüne işaret ediyor fakat 20.3 için kullanılabilen ISO imgeleri halihazırda indirilebilir durumda.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu