Teknoloji

Linux Yapısında Süratli BIOS Güncelleme Özelliği Keşfedildi

Phoronix, Linux sürüm 5.17 için sistemin yine başlatılmasını gerektirmeden, bir anakartın BIOS’u üzere donanım yazılımlarını güncellemesine imkan tanıyan yeni bir açık kaynaklı Intel projesi keşfetti. “PFRUT” yahut Platform Firmware Runtime and Telemetry şoförleri özelliği, yaygın olarak kullanılan ACPI özellik setinin bir modülü olarak geliyor. Bu da gelecekte tıpkı tahlilin Windows sistemlere gelebileceği manasına geliyor.

PFRUT, temel olarak BIOS’u güncellemek istediğimizde kolaylıklar sunacak ve sistemin yine başlatma ihtiyacını ortadan kaldıracak. Bu özellik, bilhassa iş gücünü etkileyebilecek sunucularda çok yararlı olabilir. Yine başlatma ihtiyacı duymayan sunucular, sistem BIOS’unu güncellerken kritik iş yüklerinin tüm vakit boyunca çalışır durumda kalmasını sağlayabilir.

Şu anda bunun sunucu alanına özel bir şey olduğu söyleniyor ve Linux işletim sistemleri için tüm tüketicilere ulaşıp ulaşmayacağı belgisiz. PFRUT ile güncelleme süreci, direkt sistem BIOS’u yerine işletim sistemi aracılığıyla yapılıyor. Özelliğin desteklenmesi için kimi donanımsal ihtiyaçlar olabilir ve bu hususta mutlaklaşmış bir şey yok. Dayanaklı bir anakarta gereksinim olabilir yahut donanım dayanağı gerektirmeden PFRUT şoförüyle her şey mümkün olabilir.

Bu fonksiyonun hangi platformlara geleceği tam olarak bilinmiyor. Lakin her yerde bulunan ACPI özelliklerine dayandığından ötürü tüketici bilgisayarları tarafından kullanılması mümkün.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu