Teknoloji

Linux’ta 12. Kuşak Performansı Artıyor: Thread Director Dayanağı

Intel, performans ve verimlilik çekirdeklerinin kullanımını optimize ederek hibrit Alder Lake işlemcilerinin performansını artırmayı vaat ederken Linux şoförleri için yeni bir yama dizisi yayınladı. Şirketin yeni Thread Director teknolojisinden daha evvel ayrıntılıca bahsetmiştik ve tüm ayrıntılarını burada görebilirsiniz.

12. Kuşak Core ‘Alder Lake’ işlemcilerin Linux’tan fazla Windows altında daha âlâ performans gösterdiğinden bahsetmiştik. Windows 11’den farklı olarak Linux, iki farklı çekirdek cinsinin düzgün bir biçimde kullanılmasını sağlayan, Gelişmiş Donanım Geri Bildirim Arayüzü’ne (HFI) dayalı Thread Director teknolojisi için uygun dayanağa sahip değildi.

Phoronix‘e nazaran şu anda Linux çekirdeği, eser yazılımının sunduğu bilgilere dayanan ITMT/Turbo Boost Max 3.0 şoförünü kullanarak performans yahut verimlilik çekirdeklerinin ne vakit kullanılacağına karar veriyor. Bu yeni mimari için yetersiz kalıyor ve işletim sistemi birçok durumda süratli performans çekirdeklerini tercih etmek zorunda kalıyor.

Buna karşılık HFI (Hardware Feedback Interface), 0 – 255 aralığındaki her bir CPU çekirdeğinin sayısal performansını ve verimlilik özelliklerini gerçek vakitli olarak işletim sistemine iletebiliyor. Intel bunu şöyle açıklıyor:

Intel Donanım Geri Bildirim Arayüzü (HFI), sistemdeki her bir CPU’nun performansı ve güç verimliliği hakkında bilgi sağlar. Donanım ve işletim sistemi ortasında paylaşılan bir tablo kullanılmakta. Tablonun içeriği, sistemin çalışma şartlarındaki değişikliklerin (örneğin, bir termal hududa ulaşma) yahut dış faktörlerin tesirinin (örneğin, termal tasarım gücündeki değişiklikler) bir sonucu olarak güncellenebilir.

HFI’nin sağladığı bilgiler, sistemdeki öteki CPU’lara nazaran sayısal, ünitesiz yetenekler olarak belirtilir. Bu yetenekler, daha yüksek sayıların daha yüksek yetenekleri temsil ettiği bir [0-255] aralığına sahip. Güç verimliliği ve performansı başka yeteneklerde raporlanır. Bir CPU’nun performans yahut güç yetenekleri verimliliği 0 ise, donanım sırasıyla performans, güç verimliliği yahut termal nedenlerle bu CPU üzerinde rastgele bir misyon planlamamanızı öneriyor.

Çekirdek yahut kullanıcı alanı, misyon yerleşimini değiştirmek ve/veya güç sonlarını ayarlamak için HFI’den gelen bilgileri kullanabilir. Bu yama dizisi kullanıcı alanına odaklanıyor. Termal bildirim çerçevesi CPU kapasitesi güncellemelerini iletmek için genişletildi. Böylelikle bir kullanıcı alanı art plan programı, iş yüklerini, yetenekleri sıfır olan muhakkak CPU’lara ve/veya çevrimdışı CPU’lara bağlayabilir.

HFI güncellemelerinin sıklığı her işlemcinin modeline özel. Birtakım sistemlerde açılışta sırf tek bir HFI güncellemesi bulunuyor. Öteki sistemlerde her on milisaniyede bir güncelleme olabilir.

Yeni yamalar hala test ediliyor ve yaklaşmakta olan Linux 5.17 tarafından kullanılma ihtimali var.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu