Teknoloji

Log4j Fırtınası Devam Ediyor

ESET mühendislerinin Log4Shell güvenlik açığı istismarı için algılamalar oluşturduğu 11 Aralık’tan bu yana, ESET atak teşebbüslerini kaydediyor. Bu aktiflik, boyutu ne olursa olsun, tüm ülkelerin, bu güvenlik açığının şimdi düzeltilmediği sunucuları, hizmetleri ve aygıtları ihlal etmeye çalışan siber hatalıların tesirleriyle karşılaşabileceğini gösteriyor. Log4j açığının en çok kullanıldığı ülkeler yüzde 26,6 ile ABD, yüzde 13,3 ile Birleşik Krallık, yüzde 9,5 ile Hollanda oldu. Türkiye’de bu oran yüzde 2,5.

Log4j yazılım kitaplığı çoklukla bir aygıttaki aktifliği kaydeden günlüklerin üretimi için kullanılır. Bu durumda bilhassa yanılgıları kaydetmek ve güvenlik olaylarının geriye dönük olarak araştırılması için. Sonuç olarak, güvenlik açığı son derece yaygındır.

Güvenlik açığı, saldırganların bir aygıttaki rastgele bir kodu uzaktan çalıştırmasına ve sonuçta bu kod üzerinde tam kontrol elde etmesine imkan tanır. Saldırganlar bir sunucuyu bu biçimde tehlikeye atabilirse, bir kuruluşun iç ağında daha derinden çalışabilir ve internete açık olmayan öbür sistem ve aygıtlara bile sızabilir. Log4j’ün yüksek yaygınlığı bir yana CVSS ölçeğine nazaran 10 üzerinden 10 puanla epey kritik bir güvenlik açığıdır. BT bölümü süratli karşılık veremezse, çok sayıda kuruluş ve kendi sunucularını yöneten yahut çeşitli çevrimiçi hizmetleri kullanan bireyler için baş ağrısına neden olabilir.

ESET güvenlik farkındalığı uzmanı Ondrej Kubovič’e nazaran: “Log4j, birçok çevrimiçi tahlilin ve dünyaca ünlü teknoloji şirketlerinin hizmetlerinin bir modülü olan açık kaynaklı bir kütüphanedir. Bazen daha büyük bir paketin kesimi olarak BT yöneticisinin bilgisi olmadan bir sunucuda yahut şirket sisteminde bulunur. Saldırganlar savunmasız bir aygıtın tüm denetimini ele geçirdiyse, siber taarruz gerçekleştirebilir, hassas bilgileri çalabilir, fidye yazılımı yükleyebilir yahut bir şirketin BT sistemlerini sabote edebilir.”

ESET,  BT yöneticilerine şu tekliflerde bulunuyor:

  • Kuruluşunuzun Log4j açık kaynak kitaplığını nerede ve hangi sürümü kullandığını doğrulayın. Savunmasız sürümler 2.0-beta9 ila 2.14.1 sürümleridir. Sürüm 2.15 de kısmen savunmasızdır.
  • Log4j kitaplığınızı sürüm 2.16’ya güncelleyin ve gelecekteki güncellemeleri takip edin.
  •  Log4Shell bir uzaktan kod yürütme güvenlik açığı olduğundan ve bu güvenlik açığı kolaylıkla kullanılabildiği için sistemlerinize erişim için saldırganlar tarafından yararlanılmadığını doğrulamak gerekir.
  • Güvenlik açıklarından yararlanmayı algılayan ve engelleyebilen güvenlik yazılımı kullanın.

ESET’in algılamaları ise şunlar:

  • Java/Exploit.CVE-2021-44228
  • Java/Exploit.Agent
  • Java/Exploit.Agent.SBL

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu