Teknoloji

Masaüstü Ekran Kartı Satışları Çin’de %19 Düştü

Çin sanayi kaynaklarından gelen ekran kartı satış dataları farklı sonuçlar ortaya koyuyor. Sonuçlara bakılırsa Aralık ayında Çin’e olan masaüstü ekran kartı sevkiyatları bir evvelki aya nazaran %19 düşüş gösterdi. Hacim bazında en büyük düşüş ise Gigabyte markalı kartlarda oldu.

Önümüzdeki grafik, Colorful’ın Çin’deki en büyük GPU tedarikçisi olduğunu gösteriyor. Lakin lokal markanın satışları da öteki isimlerde olduğu üzere önemli düzeyde düştü. İkinci sıradaki ASUS’un sevkiyatları istikrarlı bir formda devam etti ve düşüş oranları küçük. Gigabyte’ın oranı ise neredeyse %40 kadar aşağı çekildi.

MyDrivers, ekran kartı sevkiyatlarındaki düşüşün hem üretimi hem de dağımı etkileyen Covid salgınından ötürü olduğunu vurguluyor. Ayrıyeten kimi tedarikçilerin daha yüksek fiyatlar elde etmek için stokları elinde tuttuğu ve Çin Yeni Yılı tatilini (Şubat başı) bekledikleri söyleniyor. Öte yandan Çin’de muhakkak bir yaş kümesi için oyun oynama müddetine resmi olarak sınırlamalar getirilmişti. O denli ki satış sayılarını madencilik alanındaki yasaklar da etkiliyor olmalı.

Bildiğiniz üzere Çin çok büyük bir pazar ve genel olarak daha az sevkiyat yapıldığını görüyoruz. Öte yandan Çin’e olan sevkiyatların azalması, dünyanın geri kalanına daha fazla kapasite ayrılabileceği manasına geliyor. Ekran kartı fiyatlarıyla ilgili birtakım optimist raporlardan bahsetmiştik, lakin GPU piyasası maalesef hala berbat durumda.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu