Teknoloji

Meskenden Çalışanlar İçin İnançlı Ağ İpuçları

Kovid salgını ile birlikte evvel süreksiz olarak başlayan konuttan çalışma olgusu, pek çok çalışan için kalıcı hale geldi. Buna paralel olarak da güvenlik konusu kıymet kazandı. Konuttan çalışılırken, uzaktan ofis ağına erişiliyor ve güya ofis mahallî ağındaymış üzere çalışılıyor. Bir açık durumunda, şayet konut ağı gereğince inançlı değilse şirket bilgilerinin makus maksatlı şahısların eline geçmesi riski oluşuyor.

Bu nedenle meskenden çalışmayı kalıcı hale getiren şirketler kimi tedbirler alıyor. Konuttan çalışanların ağ güvenliği için kendilerinin dikkat edeceği ve yapabileceği şeyler de var. Kablosuz ağ pazarı markası TP-Link Mühendisleri, ağ güvenliği konusunda kullanıcılara kimi tekliflerde bulunuyor.

TP-Link mühendisleri, meskenden çalışanların modem ya da yönlendiricilerinin kesinlikle VPN özelliğine sahip olması gerektiğini belirtiyorlar. Modemlerdeki VPN özellikleri ortasında en yaygın kullanılan IPsec VPN sayesinde, rastgele bir ağa bağlanırken ilişkinin, gönderilen/alınan paketlerin şifrelendiğini ve kimlik tespitinin engellendiğini söyleyen uzmanlar, VPN özellikli modem/router kullananların IPsec VPN temas seçeneğini tercih etmelerini öneriyorlar. Bu sayede IP adreslerinin gizleneceğini ve şirket bilgilerinin de inançta olacağını vurguluyorlar.

Meskenden çalışanların kesinlikle dikkat etmesi gereken bir diğer bahis ise ağ ismi ve şifresi. TP-Link mühendisleri, kesinlikle inançlı bir ağ şifresi oluşturulmasını değerle belirtiyorlar. Harf ve sayıların karışık olarak kullanıldığı, uzun ve kırılması güç şifrelerin tercih edilmesini öneriyorlar. Kolay bulunacak, çabucak akla gelebilecek şifreler, yalnızca konuttan çalışanlar için değil tüm internet kullanıcıları için riskli.

Konuttan çalışanların elbette meskenlerine konuklar da geliyor ve gelen konuklar konut ağına bağlanmak isteyebiliyorlar. Ağ isminin ve şifresinin tanıdık da olsa diğerleriyle paylaşılmasının, ağ güvenliği için önemli bir risk olduğunu belirten TP-Link mühendisleri, yeni jenerasyon modem/router’larda Konuk Ağı özelliğinin olduğunu söylüyorlar. TP-Link’in Android ve iOS dayanaklı Tether uygulaması ile akıllı telefonlardan son derece kolay bir biçimde Konuk Ağı’nın oluşturulabileceğini söyleyen uzmanlar, konuta gelen konukların Misafir Ağı üzerinden, ağ ismi ve şifresini öğrenmelerine gerek kalmadan internete erişebileceklerine dikkat çekiyorlar.

Konut ağına dışarıdan bir aygıtın bağlanması da kıymetli bir sorun ve risk. TP-Link mühendisleri, Tether uygulamasında bu bahse ait özellik de yer aldığını söylüyorlar. Mesken ağına mevcut aygıtlar dışında farklı bir aygıt bağlandığında Tether uygulaması üzerinde ikaz alınıyor ve bu istenmeyen aygıtların ağa erişimi engellenebiliyor.

Konuttan çalışanların ağ eserlerinin yazılımlarının yeniliklerini denetlemelerinin kıymetine değinen uzmanlar, bu tedbirlere dikkat eden kullanıcıların hem daha inançlı bir ağ oluşturacaklarını hem de ağın randımanının artacağını vurguluyorlar.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu