Donanım

Meta dünyanın en süratli bilgisayarını geliştiriyor!

Meta, yeni bir yapay zeka muhteşem bilgisayarının birinci evresini tamamladı. AI Research SuperCluster (RSC) isimli aygıt bu yıl içinde büsbütün oluşturulduktan sonra, şirket yeni eserlerinin gezegendeki en süratli AI üstün bilgisayarı olacağına inanıyor.

Şirket, RSC’nin trilyonlarca örneğe kıyasla çok daha güzel AI modelleri geliştirmede öncü olacağını söylüyor. Başka şeylerin yanı sıra, modeller daha yeterli artırılmış gerçeklik araçları oluşturabilecek. Meta’ya nazaran “metni, manzaraları ve görüntüyü birlikte problemsiz bir formda tahlil edebilecek”.

Meta dünyanın en süratli bilgisayarını hazırlıyor!

Bu çalışmanın birden fazla, yapay zeka takviyeli uygulamaların ve eserlerin kilit role sahip olduğu meta bilgi deposu vizyonuna hizmet ediyor. Teknik program yöneticisi Kevin Lee ve yazılım mühendisi Shubho Sengupta bir blog yazısında “RSC, örneğin, her biri farklı bir lisan konuşan büyük insan kümelerine gerçek vakitli sesli çevirileri sağlayacak. Böylelikle bir araştırma projesinde problemsiz bir halde işbirliği yapılacak. Bir AR oyunu oynanması için büsbütün yeni AI sistemleri oluşturmamıza yardımcı olacak” tabirlerini kullandı.

RSC şu anda toplam 6.080 GPU’lu 760 Nvidia DGX A100 sistemine sahip. Meta, mevcut yinelemenin zati gezegendeki en süratli AI harika bilgisayarları ortasında olduğuna inanıyor. Birinci kıyaslamalara dayanarak, RSC’nin şirketin eski kurulumuna kıyasla bilgisayarla 20 kata kadar daha süratli çalıştırabileceğini argüman ediyor.

Meta, RSC’nin büyük ölçekli doğal lisan sürece modellerini de üç kat daha süratli eğitebileceğini söylüyor. Meta, RSC’yi çalıştırmak için fizikî altyapı ve sistemleri oluşturmanın yanı sıra, güvenlik ve saklılık denetimlerinin bulunması gerektiğini söyledi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu