Teknoloji

Meta, Dünyanın En Süratli Yapay Zeka Harika Bilgisayarını Tanıttı

Meta, yılın ortasında büsbütün inşa edildiğinde dünyanın en süratlisi olacağını söylediği AI Research SuperCluster (RSC) harika bilgisayarını tanıttı. Şirket, yeni kuşak yapay zekanın önünün RSC üzere saniyede kentilyonlarca süreç gerçekleştirebilen güçlü üstün bilgisayarlar tarafından açılacağını söz ediyor.

Meta, RSC ile trilyonlarca örnekten öğrenebilecek daha düzgün yapay zeka modelleri oluşturacak. Şirket, RSC’nin şirketin şu anda bilhassa dikkat ettiği yapay zeka odaklı uygulamaların ve eserlerin kıymetli bir rol oynayacağına inandığı metaverse için teknolojilerin oluşturulmasına yardımcı olacağını söylüyor.

Üstün bilgisayar donanım tarafında toplam 6.080 GPU olmak üzere hesaplama düğümleri olarak 760 NVIDIA DGX A100 sistemleri tarafından destekleniyor. GPU’ların her biri, bir NVIDIA Quantum 200 Gb/s InfiniBand iki düzeyli Clos inşası kullanarak irtibat kuruyor. Depolama açısından RSC’de 175 petabayt Pure Storage FlashArray, Penguin Computing Altus sistemlerinde 46 petabayt önbellek depolaması ve 10 petabayt Pure Storage FlashBlade bulunuyor.

RSC hakkında daha fazlasını öğrenmek isteyenler Facebook AI’ın sayfasını inceleyebilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu