Teknoloji

Meta, Metaverse Reklamcılığı İçin Gözlerimizi Takip Edebilir

Meta, metaverse dünyasını kullanan kullanıcıları tekrar eser haline getirmeyi sürdüreceğe benziyor. Yani metaverse reklamcılığı için kullanıcıların daha fazla verisinden yararlanılacak.

Protocol, Meta’ya yakın vakitte verilen birkaç patentin, meta data tabanından kâr etmeyi planladığı daha fazla yol hakkında kimi potansiyel bilgiler verdiğini açıklıyor. Bunlar, beden lisanının yanı sıra göz takibi de dahil olmak üzere, şirketin toplamayı planladığı biyometrik datalarla ilgili bilgileri içeriyor.

Patentler gerçekçi bir sanal gerçekliği tanımlıyor. Bu yüzden muhtemelen şimdiye kadar gördüklerimizden biraz daha gelişmiş. Dokunsal bir geri bildirim eldiveni hakkında hayli erken bir bakışa sahip olsak da görünüşe nazaran daha da fazlası var. Gövde etrafı için yeni bir manyetik sensör sistemi içeren, hareketi izlemeye yardımcı olacak giyilebilir aygıtlar da mevcut. Tüm bu yeniliklerin sanal gerçekliğe geldiğini görmek sahiden mükemmel olabilir lakin datalarınızı satmasıyla makûs bir şöhrete sahip olan şirkette bu bilgilerin de bulunması konusunda içimizin ne kadar rahat olacağı merak konusu.

Sanal mağazalara ve şahsileştirilmiş reklamlara hitap eden diğer patentler de var ki birçok işletmenin şu anda metaverse’ü bu halde gördüğünü söyleyebiliriz. Her şey, kesinlikle güzel bir tecrübe sağlamaktan çok, kullanıcılara para kazanmak ve reklam vermekle ilgili diyebiliriz. Meta global münasebetler sorumlusu Nick Clegg, şirketin bu bilgilerin birçoklarıyla ne yapmayı planladığını da gizlemiyor ve reklamverenlere göz izleme datalarının satılmadığında insanların bir reklamla ilgilenip ilgilenmediğinin anlaşılamayacağını söylüyor.

Şimdilik bunların yalnızca patent olduğunu belirtelim. Yani bu patentler farklı halde de kullanılabilir lakin gidişat pek de olumlu olmayacağa benziyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu