BilimDonanımTeknolojiYapay Zekâ

Meta, yüksek teknolojili dokunsal eldivenlerle metaverse’yi hissetmenizi istiyor

VR görselleri, mevcut görüntüleme teknolojisi göz önüne alındığında ancak çok iyi görünebilir ve zaten sınırlarına yaklaşıyor olabiliriz. Peki ya diğer duyularımız? Bir Facebook ana Meta rüyası sürükleyici sanal alemi yapan büyük vaatlerde , ancak mevcut VR etkileşim sınırlıdır. Oculus Quest kontrolörleri, örneğin, hala iş daha oyun için daha uygun hissediyorum. Sürükleyici video, karma gerçeklik, yüz izleme ve uzamsal sesten sonra , dokunsal geri bildirim bir sonraki sınır olabilir. Meta’nın en son prototip donanımının ayrıntıları , araştırmanın nereye gittiğini gösteriyor.

Sanal dünyayı hissetmenizi sağlayan, üzerine giyilen titreşimli eldivenler fikri, uzun süredir bilimkurgu VR vizyonumuzun bir parçası olmuştur. Meta’nın araştırma kolu yedi yıldır dokunsal eldivenler üzerinde çalışıyor ve şu anda bile geliştirilen eldivenler henüz taşınabilir değil. Ama bir gün olabilirler. 

Eldivenler… mesane?

Meta’nın prototip şişirilebilir mesane eldivenleri, sonunda bir çift tüketici eldiveni haline gelebilecek olana doğru bir adımdır. Yine de teknolojiye yeni bir bakış, onları bir Quest VR kulaklık halefi ile birlikte görmemizin biraz zaman alacağını gösteriyor.

En yeni eldiven tasarımları, havayı eldivenler boyunca bir dizi mesaneden geçirmek için mikroakışkanları kullanır; bu, kavramsal olarak bir çift eldiveni çok sayıda küçük motorla doldurmaktan daha az zorlayıcıdır. Bu tuhaf bir fikir, Meta’nın elleriniz için bir Dune damıtıcı giysisi versiyonu gibi . 

Keller, “Kelimenin tam anlamıyla malzemenin sertliğini değiştiriyoruz” diyor. “Parmak ucunuz boyunca bir şeyi yukarı ve aşağı veya yanal ve içe doğru hareket ettirmek için havayı kullananlar – bu kesme kuvvetini yaratmanıza yardımcı olan – ve basınç yaratan küçük mesaneler olanlarımız var.” 

Ancak Meta, haptiklerin daha önce mümkün olmayan bir düzeyde şeyler yapabileceğinden emin. Facebook Reality Labs Research, 2017’de, farklı malzemelerden yapılmış topları açık parmaklarınıza düşürme hissi yaratan bir demo denedi. Tahta top, mermer bilye ve yumuşacık köpük bilyeden farklı hissettirdi. İllüzyon, yüzlerce basınç uygulayan balonun (pnömatik aktüatörler) ve VR’den gelen görsel girdilerin birleşimidir. Michael Abrash’a göre, 2D ekranda aynı şekilde çalışmayacak ve bu teknolojiyi AR ve VR’ye özgü kılacaktır. 

Bu teknoloji şu anda bir laboratuvarda var, ancak Meta’nın araştırması, bütün bir haptik işleme motoruna ihtiyaç olduğunu gösteriyor. PlayStation 5’in DualSense denetleyicisinin, daha büyük ve daha karmaşık bir ölçekte, sürükleyici dokunsallar yaratmanın yeni yollarını geliştirmek için nasıl ihtiyaç duyduğunu hatırlatıyor .

“Ellerimde tüm bu mesaneler ve şeyler var, tüpleri var. Ve bir sonrakinde, 10 kat daha fazlasına sahip olacağım. Sistem açısından çok büyük bir problem haline geliyor, çözemezsiniz. bir gün mikroakışkan mikroişlemciler gibi bir şey inşa etmeden” diyor Keller. 

Meta, dayanıklılık için de doğru malzemeleri yaratmanın yolları üzerinde çalışıyor, böylece eldivenler aslında bir yere

takılabilir. Ancak şu anda eldivenler tamamen araştırma modunda.

2017’de yapılan bir deneyde, farklı malzemelerden (ahşap, mermer, köpük) yapılmış bir dizi sanal küre sanal gerçeklikte gökten düştüğü için dokunsal geri bildirim sağlamak için parmak ucu kullanıldı. Meta Gerçeklik Laboratuvarları Araştırması

Araçlar oluşturmanın bir yolu olarak dokunma

Meta’nın gösterilen demo konseptlerine dayanarak, dokunsal eldivenlerin pek çok kullanımı şu anda el tabanlı aktivitelerin simülasyonlarına benziyor: Jenga oynamak, başparmak güreşi yapmak veya nesneleri toplamak. Bu fikirlerin çoğu, fiziksel geri bildirim dışında, el takibi ile zaten bir nevi mümkün.

Michael Abrash, teknolojinin büyük bir fark yarattığını gördüğü yer, sanal araçların simülasyonunda. Bir klavyede yazmak veya gerçekte orada olmayan bir heykeltıraşlık aracını veya bir fırçayı tutmak, dokunsallığın sonunda VR’de çalışma fikrini daha az garip hale getirdiği anlamına gelebilir. Tabii ki, şimdilik, bu aynı zamanda kablolar ve tüplerle bağlı büyük, tuhaf eldivenler giymek anlamına geliyor ve bu da aynı derecede garip.

Abrash, “Soru şu, eldivenler aletlere ne kadar iyi öykünebilir? Bunun cevabını henüz bilmiyorum” diyor. “Sanal bir klavye ellerinizle hareket edebilir, bu nedenle yazarken biraz dolaşsanız bile ne yazmak istediğinizi çıkarabiliriz.”

Akıllı gözlükler dokunsal eldiven kullanmayacak (en azından şimdi değil)

Abrash, akıllı gözlüklerle her zaman dokunsal eldivenlerin kullanıldığını görmeyi beklemiyor; bunun yerine şirket elektromiyografi üzerinde çalışıyor. EMG, motor nöron sinyallerini algılayabilen, onları jestlere ve kontrollere dönüştüren bilek tabanlı bantlar kullanır  . Meta , bu teknolojinin nereye gidebileceğine dair bir yol haritası hazırladı. Bu bantlar geri bildirim için bilek titreşimlerini kullanacak, ancak Meta’nın tam dokunsal eldiven araştırması, her ikisinin birleşimi olan ürünlere yol açabilir ve yol açabilir. 

Abrash, dokunsal eldivenleri ve sinirsel girdiyi, görünmez araçların çalışmasını sağlayabilecek bir geri bildirim döngüsü olarak görüyor. Ancak bu teknoloji kombinasyonu hala teorik: şu anda Meta, haptikleri ikna edici hissettirmeye yaklaşıyor.

Abrash, “EMG ile bir boşluk, tek yönlü olması, sinyal göndermeniz, ancak geri bildirim olmamasıdır” diyor. “Hayal edebileceğiniz şey, EMG ve eldivenleri birleştirdiğinizdir. Önemli olan, elinizi tam anlamıyla taklit etmek değil. Mesele şu ki, eliniz artık geri bildirimde bulunabileceğiniz bir yüzey.”

Ancak EMG artık gerçek teknolojide görünmeye daha yakınken, dokunsal eldivenler hala test laboratuvarında sıkışmış durumda. “Muhtemelen her zaman kullanacağımız bir giriş sistemimiz olacak. Ne olduğu hakkında hiçbir fikrim yok, herkes sabahları eldivenlerini takıyor olabilir, tıpkı Victorialıların yaptığı gibi — eldivenlerinizi giyersiniz. gün ve aynı zamanda EMG’ye sahip” diyor Abrash. “Ama EMG, zihninizin arzularını tamamen sorunsuz bir şekilde ifade etmesi için çok güçlü bir kanal. Ve bana göre AR’de, herhangi bir yakın zaman diliminde bunu nasıl yeneceğimizi hayal etmek biraz zor. üretim yolunda olan teknoloji — ne zaman olduğunu söyleyemem ama 10 yıllık bir şey değil. Dokunsal eldivenlerle bu bir araştırma işidir. Ve ne zaman gönderileceğini size söyleyemem: 10 yıllık bir şey olabilir. Ve gerçekten farklı bir dizi ihtiyaca hitap ediyor. Bu, emirleri ifade etmenin bir yolu değil, aslında dünyada hareket etmenin bir yolu.” 

Meta, EMG’yi yakında insanların evlerine girecek bir şey olarak görüyor  , başka bir deyişle. Ama çok yakında dokunsal eldivenler görmeyeceğiz.

Meta veri deposu yakın görünüyor, ancak henüz tam olarak burada değil

Abrash, araştırma grubunun Meta’nın tüketici ürünleri ekibinin üzerinde çalıştığından çok daha uzak hedeflere odaklandığını ve köşede dokunsal eldivenler görmeyi beklemememiz gerektiğini söylüyor. Ancak Meta’nın vizyonunun çoğunu devam eden bir çalışma olarak görüyor ve haptikler ve gelecekteki girdiler bunun büyük bir parçası.

Abrash, Mark Zuckerberg’in son metaverse vaatleriyle ilgili olarak daha ilerideki çalışmaları hakkında “Yedi yılı aşkın bir süredir metaverse’nin herhangi bir versiyonunun üzerine inşa edilmesi gereken sütunları inşa ediyoruz” diyor. “Şu anda yeterince iyi avatarlarımız olsaydı, sen ve ben bunu sanal gerçeklikte yapıyor olabilirdik, değil mi? Biz sadece meta veri deposunun üzerine inşa edilebileceği temel teknolojiyi inşa ediyoruz ve her zaman yaptığımız şey de bu. Böylece halka açık bir metaverse sohbeti başladı ve benim hissim şuydu, “Harika, dünyanın durumu yakalamasına sevindim, iyi ki buna hazırlanıyoruz.”

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu