Teknoloji

Microsoft Defender, Android, iOS ve macOS’a Geliyor

Birçok insan hala üçüncü taraf güvenlik yazılımları kullanıyor olsa da, Microsoft Defender için şirketin daima geliştirmeler yaptığını görüyoruz. Yazılım devi artık ise güvenlik yazılımını başka platformlara getiriyor.

Platformlar ortası projenin kod ismi “Gibraltar” ve Windows 11, Android, iOS ve macOS için Microsoft Defender’ın fiyatsız bir sürümü olacak. Windows tabanlı olmayan aygıtlarda zati Microsoft Defender dayanağı var, lakin şu anda sadece kurumsal müşterilerle hudutlu. Öte yandan Defender Gibraltar herkesin kullanımına açık olacak.

Project Gibraltar güvenlik merkezi konseptine dayanıyor ve şirket tarafından sunulan mevcut güvenlik tahlillerinin yerini almayacak. Bu yeni Microsoft Defender tecrübesi tüketiciler için fiyatsız sunulacak ve ana fonksiyonu bir güvenlik altyapısı sağlamak olacak.

Projenin detayları şu anda mevcut değil. Lakin sızdırılan bir Microsoft Store listesine bakarsak Android, iOS ve Mac dahil tüm aygıtlarda yeni Defender tecrübesinin sunulacağı doğrulanmış durumda. Tanımlama ise şu biçimde:

Microsoft Defender, içinizin rahat etmesini sağlayan bir güvenlik uygulamasıdır. Şahsileştirilmiş panomuz aracılığıyla, Windows aygıtınızın ve öbür bağlı aygıtların (Mac, iOS ve Android) güvenlik durumunu tek bir yerde görüntüleyebilirsiniz.

Uygulama sıfırdan yazıldı ve Windows 11 sürümü görünüşe nazaran web bileşenlerini de kullanıyor. Defender Gibraltar, şirketin kurumsal muhafaza ayarlarına misal ve virüsten muhafaza, makûs emelli yazılım taraması, kimlik avı, güvenliği ihlal edilmiş parolalar üzere tüm tehditleri izlemenizi sağlıyor.

Gibraltar konut kullanıcıları için optimize edildi, bu nedenle güvenlik panosuna aile üyeleri eklemek ve tecrübesi şahsileştirmek mümkün olacak. E-posta yahut QR kullanarak davet oluşturmak da mümkün. Davet irtibatını MacBook’ta açtığınızda ise Microsoft Defender’i indirmeniz gerekiyor.

Yeni Microsoft Defender Gibraltar’ın makul bir çıkış tarihi yok, lakin birkaç ay içinde Windows 11 ve Android’e gelmesi bekleniyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu