Teknoloji

Microsoft, Eski Tarihli Windows Şoför Güncellemelerinin Sebebini Açıkladı

Windows 11 yahut Windows 10’daki güncellemeleri sık sık denetim ediyorsanız, isteğe bağlı güncellemeler kısmında eski şoförleri ve hatta geçersiz şoförleri fark etmiş olabilirsiniz. Geçtiğimiz birkaç yıl içinde kullanıcılar, çok eski yıllara dayanan ve “INTEL – System” olarak listelenen şoför güncellemeleriyle karşılaştılar.

Bu şoförlerin birden fazla Windows 11 ve Windows 10’un İsteğe Bağlı Yenileştirmeler panelinde bulunuyor. Microsoft, yeni bir blog gönderisinde bu şoförlerin neden ve nasıl Windows’ta eski haline getirildiğini açıkladı.

Temel olarak üç farklı tıpta şoför sürümü bulunuyor: Windows/Microsoft tarafından yayınlanan şoförler, Intel ve NVIDIA üzere şirketler ve PC üreticileri (OEM’ler) tarafından geliştirilen özel şoförler.

Microsoft’a nazaran uyumluluk sıkıntılarını azaltmak için tüm Windows sürücülerindeki tarihler 21 Haziran 2006’ya ayarlandı. Windows Update, şoförleri tarih de dahil olmak üzere çeşitli faktörlere nazaran sıralıyor. Örneğin Microsoft’un şoför kütüphanesinde bulunan bir şoför, aygıtın donanım kimliğiyle eksiksiz bir halde eşleşirse en uygun seçenek olarak görülüyor ve kullanıcılar bunları indirebiliyor.

Öte taraftan donanım kimliğiyle eşleşen birden fazla şoför varsa, en son tarihe sahip bir şoför otomatik olarak seçilmekte. Bu durumda da birden çok şoför ortasında bir bağ varsa, Microsoft derleme yayın tarihiyle eşleşen en yüksek belge sürüm numarasına bakıyor.

Bu noktada bir sorun var. Windows şoförleri, yeni bir Windows derlemesi kurduğunuzda üretici tarafından sağlanandan otomatik olarak daha yeni bir tarihe sahip olacak. Sonuç olarak, üretici sürücüleriniz Windows şoförleri ile değiştirilecek ve bu cihazınızdaki makul özellikleri bozabilir.

Microsoft, Windows şoförlerini geri alarak üretici şoförlerinin Windows tarafından sağlanan şoföre nazaran önceliğini muhafazasına müsaade veriyor. Diğer bir evrakta şirket, Intel şoförlerinin birebir nedenle 1968’e (Intel’in kurulduğu yıl) geri alındığını söyledi. Intel, silinen bir blog gönderisinde şunları yazmıştı:

Bu gerekli zira öbür şoförlerin üzerine yazmaması gereken destekleyici bir yardımcı program. Yonga Seti Aygıt Yazılımının güncellenmesi gerekli değil, en son sürüme sahip değilseniz endişelenmeyin.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu