Oyun

Microsoft, Etkin Olmayan Game Pass Aboneliklerini Ücretlendirmeyecek

Microsoft, artık etkin olmayan Xbox Live Gold ve Game Pass aboneliklerini iptal etmeye başlayacağını duyurdu. Lakin tüketiciyi müdafaaya yönelik bu uygulama, şimdilik sırf Birleşik Krallık’ta geçerli olacak.

Şirket, bu yeni tedbiri Birleşik Krallık Rekabet ve Piyasa Otoritesi (CMA) ile yaptığı istekli bir mutabakat doğrultusunda duyurdu. CMA, 2019 yılından bu yana tüm büyük oyun platformları için otomatik yenilenen abonelikleri faal olarak araştırıyor. Lakin şimdiye dek ne Sony ne de Nintendo, hizmetlerinde rastgele bir değişiklik yapmayı taahhüt etti.

Microsoft, Xbox Live Gold yahut Game Pass abonesi olup hizmeti en az bir yıldır kullanmayanlara ulaşmaya başlayacak. Müşterilere aboneliklerini nasıl iptal edebileceklerini söyleyecek ve ödemeye devam eden, fakat aboneliklerini bir tam yıl daha (toplam 24 ay) kullanmayanların hizmetleri onlar için otomatik olarak iptal edilecek.

Bu değişikliklere ek olarak Microsoft, kazara yapılan yenilemeler için nasıl para iadesi alınacağına ait daha net detaylar da dahil olmak üzere aboneliklerin otomatik olarak yenilenmesi hakkında daha yeterli bilgiler sağlamayı da kabul etti.

CMA, Microsoft’un kararından şad görünüyor ve öteki şirketlerin de tıpkı yolu izleyeceği konusunda umutlu. CMA İcra Yöneticisi Michael Grenfell mevzuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Otomatik yenilenen üyelikler ve abonelikler sunan öbür şirketler dikkat etmeli ve tüketiciyi müdafaa maddesine uyduklarından emin olmak için uygulamalarını gözden geçirmeliler.” dedi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu