Teknoloji

Microsoft HoloLens 3 İptal Edildi

Microsoft, HoloLens serisi başlıkları sayesinde artırılmış gerçeklik (AR) ve karma gerçeklik (MR) alanlarında bilinen bir isim oldu. Şirket, HoloLens 2’yi MWC 2019’a tanıttı. Birkaç ay sonra da onu Developer Editon takip etti. Öte yandan, HoloLens 3 beklenirken Business Insider bekleyenleri üzecek bir iptal haberi paylaştı.

İçeriden kaynaklara dayandırılan habere nazaran Microsoft, HoloLens 3’ü geliştirme ve piyasaya sürme planlarını rafa kaldırdı. Bunun nedeni ise şirketin artırılmış gerçeklik uğraşları için net bir vizyona sahip olmaması. Kadro üyeleri ortasında farklı kamplar olduğu ve birçoğunun Meta üzere rakiplere katılmak için gemiye atladığı tabir ediliyor.

Microsoft’a ABD Ordusu için Entegre Görsel Artırma Sistemi (IVAS) geliştirmesi gereken bir hükümet kontratı verildi. Sistem, HoloLens teknolojisine dayanıyor ve grubun bir kısmı, misal donanım inovasyon projeleri edinmeye odaklanmaları gerektiğine inanıyor. Meta’nın metaverse ile yapmayı umduğu üzere genel tüketiciler için HoloLens aygıtları ve teknolojisi oluşturmak isteyen öbür bir grup üyesi kümesi daha olduğu söyleniyor.

Microsoft CEO’su Satya Nadella’nın, donanımları kendileri yapmak yerine öteki oyuncular tarafından piyasaya sürülen donanımlar için metaverse yazılımı geliştirme maksatları olduğu bildiriliyor. Microsoft’un Samsung ile Güney Koreli şirket donanımı kurarken yazılımı yönetim etmek istediği bir muahede imzalamasının nedeni bu olarak gösteriliyor.

Velhasıl, şirketin meta data deposu ve AR/MR alanında ne yapmak istediği konusunda net bir maksadı yahut vizyonu bulunmadığı paylaşılıyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu