Teknoloji

Microsoft Office, İndirilen Makroları Otomatik Olarak Engelleyecek

Microsoft Office belgeleri uzun vakittir berbat hedefli yazılımlar için tanınan bir vektör olmuştur. Artık Microsoft, artık uygulamalarını daha inançlı hale getirmek için Office’in varsayılan davranışlarını değiştirmeyi planlıyor. Bu değişiklik, birkaç yıl öncesine dayanan Office sürümleri için geçerli olacak.

Makroları kullanıcıların Office evraklarında oluşturabileceği otomatik süreçler olarak tanımlayabiliriz. Bilgisayar korsanları uzun müddettir bunları kurbanlara gönderilen belgelere makûs maksatlı yazılımlar enjekte etmek için kullanıyordu. Eylül ayında Microsoft, Office ve başka Microsoft eserlerindeki bir diğer büyük güvenlik açığını kapatmak zorunda kaldı.

Yazılım devi, bir blog gönderisinde internetten indirilen Office evraklarındaki makroları aktifleştirmek için fazladan bir adım ekleyeceğini duyurdu. Office uygulamaları artık tek bir tıklamayla etkinleştirilmek yerine, kullanıcılara evvel geçmeleri gereken bir ikaz bildirisi gösterecek.

Değişiklik Access, Excel, PowerPoint, Visio ve Word’ün Windows sürümleri için geçerli. Güncelleme, Nisan ayında 2203 sürüm önizlemesinden başlayarak evvel Office 365’e gelecek. Daha sonra Office LTSC’ye ve bağımsız Office 2021, 2019, 2016 ve 2013’e ulaşacak.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu