Teknoloji

Microsoft Sunucularına Dev DDoS Saldırısı Gerçekleşti

Microsoft, bir blog gönderisinde paylaşılan bilgilere nazaran Asya’daki Azure sunucularına yönelik 3.47 Tbps boyutundaki DDoS saldırısına karşı koymayı başardı. Teknoloji devi bunun tarihteki en büyük hafifletilmiş akın olduğunu söylüyor.

Azure Networking eser yöneticisi Alethea Toh, taarruzun Kasım ayında Asya’daki bir Azure müşterisini amaç aldığını bildirdi. Hücum, SSDP, CLDAP, DNS ve NTP dahil olmak üzere 80 numaralı temas noktasında UDP yansıması için birden fazla hücum yolunun bir kombinasyonunu kullanarak dünya çapında yaklaşık 10.000 kaynaktan yapıldı. Ayrıyeten taarruzun yaklaşık 15 dakika sürdüğü söyleniyor.

Bu Microsoft’un son birkaç ayda uğraşmak zorunda kaldığı tek büyük atak değil. Şirket, aralık ayında neredeyse 3,25 Tbps suratında olan, fakat çok daha uzun süren diğer bir akınla uğraş etmek zorunda kaldı.

Microsoft’a nazaran bu ataklar, dünya genelinde 2021 yılının ikinci yarısında görülen birçok taarruzun bir kesimi. Redmond devi, yalnızca Hindistan’da bile Ekim ayında DDoS ataklarında 30 kat artış gördü. Sadece 10 Ağustos’ta bile 4.296 akın yaşandı. Microsoft şimdiye kadar kendisine yönelik her saldırıyı engellemeyi başardı ve bu taarruzlar son bulacak üzere görünmüyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu